Neuer flet pas triumfit në finale dhe tregon sekretin e suksesit: Vështirë të arrihet ajo që kemi bërë

Manuel Neuer . (Photo by Matt Childs/Pool via Getty Images)

Manuel Neuer ka qenë i jashtëzakonshëm në duelin final të Ligës së Kampionëve, ku skuadra e tij Bayern Munich mori triumfin me rezultat 1-0.

Portieri gjerman e ruajti portën e paprekur, teksa në disa raste shpëtoi gola të sigurt nga sulmet e shpeshta të parisienëve.

34-vjeçari ka folur pas ndeshjes, duke e cilësuar si një triumf të madh, por që vështirë se do të arrihet përsëri.

“Vështirë të arrihet ajo që bëmë. Ishte një mbrëmje e jashtëzakonshme, ishin 90 minuta shumë të ngushta, por në fund të fundit merituam fitoren. Kjo është një ëndërr që realizohet”.

Manuel Neuer. (Photo by Lluis Gene/Pool via Getty Images)

“PSG ka disa lojtarë shumë të forte në sulm, mbase ata kishin vështirësi në ndërtimin e lojës sepse ne shtypnim fort dhe ushtronim presing”, deklaroi Neuer.

Portieri veteran ka thënë se ka luajtur mirë, duke mos e saktësuar nëse ka qenë paraqitja më e mirë në karrierën e tij.

“Ishim më të qetë sepse po luanim ashtu siç donim. Paraqitja më e mirë në karrierë? Nuk e di, por kam luajtur vërtet mirë”.

Manuel Neuer. (Photo by Matt Childs/Pool via Getty Images)

Krejt në fund Neuer ka zbuluar edhe sekretin e këtij suksesi të baraverëze, duke thënë se është te trajneri Hansi Flick, që i ka dhënë liri të luajnë siç dinë dhe duan.

“Flick ka merita të mëdha, kemi punuar shumë mirë së bashku. Ai e rindërtoi ekipin, ishte ilaç për ne. Ai na ka dhënë liri të luajmë siç dimë dhe duam. E jashtëzakonshme ajo që ai arriti të bëjë”, deklaroi portieri gjerman.

Për Bayernin, kjo ishte finalja e gjashtë në Ligën e Kampionëve që e fitojnë. /Telegrafi/

Kush është Slavko Vincic, gjyqtari i finales së Ligës së Kampionëve që dikur ishte arrestuar në një operacion kundër drogës dhe prostitucionit

Real Madridi merr një lajm të madh – top ylli arrin në minutën e fundit për finalen ndaj Dortmundit

Zbulohet paga marramendëse e Vincent Kompany pasi mori drejtimin e Bayernit

Pep Guardiola synon ta thyejë rregullin e “artë” të transferimeve – shkak bëhet një ish-lojtar i tij

Ancelottit nuk i intereson a është finale apo ndeshje e thjeshtë – Real Madridi publikon formacionin zyrtar dy orë para përballjes

Palestër, kinema dhe shtatë dhoma gjumi: Kylian Mbappe ka blerë një pallat nga ish-sulmuesi i Real Madridit për 11 milionë euro