Bayern Munich

Bayern Munich

Bayern Munich, zakonisht i njohur si FC Bayern Munchen, FC Bayern Munich ose FC Bayern, është klub futbollistik gjerman me seli në Munih, Bavari. Është ekipi parë më i mbështetur në Gjermani dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë. FC Bayern u themelua në vitin 1900 nga njëmbëdhjetë lojtarët e futbollit të udhëhequr nga Franz John.

Edhe pse Bayerni e fitoi kampionatin e parë kombëtar në vitin 1932, klubi nuk mori pjesë në Bundesliga gjermane deri në vitin 1963, pasi që vendi ishte i ndarë në dy shtete, përkatësisht në Gjermaninë Perëndimore dhe atë Lindore.

Bavarezët suksesin më të madh e kanë arritur gjatë vitit 2013, kohë kur ishte lojtar edhe mesfushor me tipare sulmuese si shqiptari, Xherdan Shaqiri. Gjatë kësaj kohe, Bayerni ka fituar gjashtë tituj duke përfshirë Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Superkupën gjermane, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës si dhe Kupën Botërore për Klube.

Bavarezët kanë fituar 57 trofe vendore duke përfshirë 30 tituj të Bundesligas, 20 trofe të Kupës së Gjermanisë dhe shtatë tituj të Superkupës gjermane.

Bayerni e ka fituar pesë herë garën më të madhe evropiane për klube. Njëherazi, klubi i ka fituar një Kupë të UEFA-s dhe një Kupë të Botës për Klube.

Trofetë kryesore

Vendore

Bundesliga (30):1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019-20.

Kupa e Gjermanisë (20): 1956–57, 1965–66, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1997–98, 1999–2000, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2015–16, 2018–19, 2019-20.

Superkupa e Gjermanisë (7): 1987, 1990, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (5): 1973–74, 1974–75, 1975–76, 2000–01, 2012–13

Kupa UEFA (1): 1995-1996

Botërore

Kupa e Botës për Klube (1): 2013

Kupa Interkontinentale (2): 1976, 2001.

5179 Artikuj