LAJMI I FUNDIT:
Bayern Munich

Bayern Munich

6191 Artikuj

Info

Bayern Munich, zakonisht i njohur si FC Bayern Munchen, FC Bayern Munich ose FC Bayern, është klub futbollistik gjerman me seli në Munih, Bavari. Është ekipi parë më i mbështetur në Gjermani dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë. FC Bayern u themelua në vitin 1900 nga njëmbëdhjetë lojtarët e futbollit të udhëhequr nga Franz John.

Edhe pse Bayerni e fitoi kampionatin e parë kombëtar në vitin 1932, klubi nuk mori pjesë në Bundesliga gjermane deri në vitin 1963, pasi që vendi ishte i ndarë në dy shtete, përkatësisht në Gjermaninë Perëndimore dhe atë Lindore.

Bavarezët suksesin më të madh e kanë arritur gjatë vitit 2013, kohë kur ishte lojtar edhe mesfushor me tipare sulmuese si shqiptari, Xherdan Shaqiri. Gjatë kësaj kohe, Bayerni ka fituar gjashtë tituj duke përfshirë Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Superkupën gjermane, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës si dhe Kupën Botërore për Klube.

Bavarezët kanë fituar 57 trofe vendore duke përfshirë 30 tituj të Bundesligas, 20 trofe të Kupës së Gjermanisë dhe shtatë tituj të Superkupës gjermane.

Bayerni e ka fituar pesë herë garën më të madhe evropiane për klube. Njëherazi, klubi i ka fituar një Kupë të UEFA-s dhe një Kupë të Botës për Klube.

Trofetë kryesore

Vendore

Bundesliga (30):1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019-20.

Kupa e Gjermanisë (20): 1956–57, 1965–66, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1997–98, 1999–2000, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2015–16, 2018–19, 2019-20.

Superkupa e Gjermanisë (7): 1987, 1990, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (5): 1973–74, 1974–75, 1975–76, 2000–01, 2012–13

Kupa UEFA (1): 1995-1996

Botërore

Kupa e Botës për Klube (1): 2013

Kupa Interkontinentale (2): 1976, 2001.

Shembull që duhet ndjekur: Bayerni uron Leverkusenin për titullin e kampionit

Shembull që duhet ndjekur: Bayerni uron Leverkusenin për titullin e kampionit

Bundesliga
Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

Bundesliga
Man City nuk heq dorë nga Musiala përkundër sa kërkon Bayerni

Man City nuk heq dorë nga Musiala përkundër sa kërkon Bayerni

Premier League
Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

La Liga
Bayern Munich merr fitore ndaj Koln, ruan pozitën e dytë

Bayern Munich merr fitore ndaj Koln, ruan pozitën e dytë

Bundesliga
Varane do të largohet nga Man Utd, gjiganti evropian e bën prioritet transferimin e tij

Varane do të largohet nga Man Utd, gjiganti evropian e bën prioritet transferimin e tij

Premier League
Po shkëlqen te Leverkuseni, tre gjigantët evropianë duan transferimin e Grimaldos

Po shkëlqen te Leverkuseni, tre gjigantët evropianë duan transferimin e Grimaldos

Bundesliga
Rabiot largohet nga Juventusi, pesë klube që po kërkojnë shërbimet e tij

Rabiot largohet nga Juventusi, pesë klube që po kërkojnë shërbimet e tij

Serie A
Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bundesliga
“Ai zhveshi pantallonat para gjithë skuadrës, por nuk pamë asgjë” – Luca Toni flet për ‘diktatorin e futbollit’ Van Gaal

“Ai zhveshi pantallonat para gjithë skuadrës, por nuk pamë asgjë” – Luca Toni flet për ‘diktatorin e futbollit’ Van Gaal

Bundesliga
Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Ndërkombëtare
Xabi Alonso më në fund zbulon pse refuzoi Liverpoolin dhe Bayern Munichun

Xabi Alonso më në fund zbulon pse refuzoi Liverpoolin dhe Bayern Munichun

Ndërkombëtare
Bayern Munich mbeti pa dy lojtarë të rëndësishëm për ndeshjen e kthimin ndaj Arsenalit në Ligën e Kampionëve

Bayern Munich mbeti pa dy lojtarë të rëndësishëm për ndeshjen e kthimin ndaj Arsenalit në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Harry Kane i ndërpritet intervista nga tifozët e Arsenalit, ata e thumbojnë keq duke e përmendur Granit Xhakën

Harry Kane i ndërpritet intervista nga tifozët e Arsenalit, ata e thumbojnë keq duke e përmendur Granit Xhakën

Liga e Kampionëve
Tuchel shpërthen për skandalin e penalltisë, zbulon edhe fjalët që gjyqtari ia the futbollistëve të Bayernit

Tuchel shpërthen për skandalin e penalltisë, zbulon edhe fjalët që gjyqtari ia the futbollistëve të Bayernit

Liga e Kampionëve
Arteta flet për rastin diskutabil të Sakas dhe barazimin me Bayernin

Arteta flet për rastin diskutabil të Sakas dhe barazimin me Bayernin

Liga e Kampionëve
Gabimi skandaloz i gjyqtarit: Mbrojtësi i Arsenalit e kapi topin me dorë në zonë dhe nuk u akordua penallti

Gabimi skandaloz i gjyqtarit: Mbrojtësi i Arsenalit e kapi topin me dorë në zonë dhe nuk u akordua penallti

Liga e Kampionëve
Harry Kane vendosi rekord mahnitës me golin kundër Arsenalit në Ligën e Kampionëve

Harry Kane vendosi rekord mahnitës me golin kundër Arsenalit në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve: Arsenal 2-2 Bayern Munich

Notat e lojtarëve: Arsenal 2-2 Bayern Munich

Liga e Kampionëve
Rezultat pozitiv nga Bayerni në “Emirates”, gjithçka vendoset në “Allianz Arena”

Rezultat pozitiv nga Bayerni në “Emirates”, gjithçka vendoset në “Allianz Arena”

Liga e Kampionëve
Harry Kane shënon një nga penalltitë më “të ftohta” ndonjëherë

Harry Kane shënon një nga penalltitë më “të ftohta” ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Bayern Munich i shënon Arsenalit në Emirates

Bayern Munich i shënon Arsenalit në Emirates

Liga e Kampionëve
Bukayo Saka ndëshkon Bayernin qysh në start të ndeshjes

Bukayo Saka ndëshkon Bayernin qysh në start të ndeshjes

Liga e Kampionëve
Arsenali “i mallkuar” pak orë para ndeshjes me Bayernin në Ligën e Kampionëve

Arsenali “i mallkuar” pak orë para ndeshjes me Bayernin në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve