0Shares

Qualcomm ka shfaqur sot dy produkte shtesë në linjën e procesorëve mobil, respektivisht Snapdragon 660 dhe Snapdragon 630. Këto dy pajisje do të pasojnë Snapdragon 653 dhe Snapdragon 626.

Snapdragon 660 është i bazuar në teknologjinë 14nm dhe është i pari nga seria 600 që sjell Kryo CPU. Kjo teknologji thuhet se është 20 për qind më e shpejtë se ajo në Snapdragon 653.

GPU është Adreno 512, që është 30 për qind më e shpejtë se Adreno 510 që gjendet në 653.

Snapdragon 630 bazohet në teknologjinë 14nm dhe ka Cortex A-53 CPU me shpejtësi prej 2.2GHz, 10 për qind më të shpejtë se Snapdragon 626 dhe GPU Adreno 508, 30 për qind më të shpejtë.

Snapdragon 660 është e gatshme tani për harduerët e partnerëve të kompanisë dhe procesori do të filloj të dërgohet në fund të këtij tremujori.

Në anën tjetër, Snapdragon 630 do të jetë i gatshëm në fund të majit, dhe pajisjet që kanë këtë procesor do të fillojnë të dërgohen gjatë tremujorit të ardhshëm.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)