LAJMI I FUNDIT:

Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Gara e parë midis një piloti njerëzor dhe në aeroplani luftarak me Al është mbajtur në Kaliforni, ka njoftuar ushtria amerikane.

Bëhet e ditur se çifti i aeroplanëve luftarak fluturuan mbi bazën e Forcave Ajrore Edwards me një shpejtësi deri në 1931 km/h.


Njëri drejtohej nga një pilot njerëzor, ndërsa tjetri ishte version i modifikuar me Al i F16, shkruan skynews.

Testi u krye nga Agjencia e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes (DARPA), e cila është pjesë e Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së.

“Rezultati përfaqëson një moment transformues në historinë e hapësirës ajrore”, tha DARPA në një deklaratë duke mos e zbuluar se cili aeroplan e fitoi garën.

“Potenciali për luftime autonome ka qenë i imagjinueshëm për dekada, por realiteti ka qenë ëndërr e largët deri më tani”, tha Sekretari i Forcave Ajrore, Frank Kendall. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Teknologji
Ju ka lodhur Google Chrome, ja si mund ta ndryshoni atë në telefonin tuaj

Ju ka lodhur Google Chrome, ja si mund ta ndryshoni atë në telefonin tuaj

Teknologji
Elon Musk “përplaset” me shefin e AI të Meta-s pas përpjekjeve për të rekrutuar punëtorë për xAI

Elon Musk “përplaset” me shefin e AI të Meta-s pas përpjekjeve për të rekrutuar punëtorë për xAI

Teknologji
Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Teknologji
Meta prezanton veçorinë e re që do të sjellë më shumë ngjyra në WhatsApp

Meta prezanton veçorinë e re që do të sjellë më shumë ngjyra në WhatsApp

Teknologji
Pavarësisht konkurrencës së ashpër, shitjet e iPhone të Apple në Kinë u rritën me 52% në prill, tregojnë të dhënat

Pavarësisht konkurrencës së ashpër, shitjet e iPhone të Apple në Kinë u rritën me 52% në prill, tregojnë të dhënat

Teknologji
Kalo në kategori