LAJMI I FUNDIT:

“Më parë do të mbyllej”: Nuk kemi plane të shesim TikTok-un, thotë firma kineze

“Më parë do të mbyllej”: Nuk kemi plane të shesim TikTok-un, thotë firma kineze

ByteDance do të preferonte të mbyllte TikTok në vend që ta shesë atë nëse kompania kineze shter të gjitha opsionet ligjore për të luftuar legjislacionin që do ta ndalonte platformën nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA.

Kështu kanë thënë disa burime për The Guardian, përcjell Telegrafi.


Algoritmet në të cilat mbështetet TikTok për operacionet e tij konsiderohen thelbësore për operacionet e përgjithshme të ByteDance, gjë që do ta bënte shitjen e aplikacionit me algoritme shumë të pamundur, kanë thënë burimet.

Megjithëse TikTok është jashtëzakonisht i popullarizuar, me më shumë se një miliard përdorues, ai ende funksionon me humbje, duke zënë një pjesë të vogël të të ardhurave totale të ByteDance dhe përdoruesve aktivë të përditshëm.

Kompania mëmë do të preferonte që aplikacioni të mbyllej në SHBA në një skenar të rastit më të keq sesa t’ia shesë atë një blerësi të mundshëm amerikan, thanë ata.

Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?
Lexo po ashtu Çfarë parashikohet me ndalimin e TikTok në SHBA dhe cilat vende mund të ndjekin një shembull të tillë?

ByteDance tha vonë të enjten në një deklaratë të postuar në Toutiao, një platformë mediatike që zotëron, se nuk kishte plan për të shitur TikTok, në përgjigje të një artikulli që thoshte se ByteDance po eksploron skenarë për shitjen e biznesit të TikTok në SHBA pa algoritmin që rekomandon video për përdoruesit e TikTok.

Ndryshe, shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew, tha të mërkurën se kompania e mediave sociale pret të fitojë një sfidë ligjore që do ta bllokonte – nga legjislacioni i nënshkruar në ligj nga Joe Biden që ai tha se do të ndalonte aplikacionin e tij popullor video të shkurtër të përdorur nga 170 milionë amerikanë.

Projektligji, i miratuar me shumicë dërrmuese nga Senati i SHBA të martën, nxitet nga shqetësimet e përhapura mes ligjvënësve amerikanë se Kina mund të ketë qasje në të dhënat e amerikanëve ose të përdorë aplikacionin për mbikëqyrje.

Nënshkrimi i presidentit amerikan cakton një afat deri më 19 janar për një shitje – një ditë para përfundimit të mandatit të Bidenit – por ai mund ta zgjasë afatin me tre muaj nëse përcakton se ByteDance në pronësi private po bën përparim. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë 'ndoshta do të zhduken', por ndoshta sepse 'nuk duhet të ishin aty'

Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë 'ndoshta do të zhduken', por ndoshta sepse 'nuk duhet të ishin aty'

Teknologji
Televizori më i madh ndonjëherë, Sony PVM-4300 me “shpinë” peshonte 200 kilogramë

Televizori më i madh ndonjëherë, Sony PVM-4300 me “shpinë” peshonte 200 kilogramë

Teknologji
Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Elon Musk: Telefonat nuk do të ekzistojnë më në të ardhmen

Blackmagic prezanton aplikacionin për Android që ofron një sërë opsionesh fotografimi profesional

Blackmagic prezanton aplikacionin për Android që ofron një sërë opsionesh fotografimi profesional

Teknologji
Bateria e ulët në telefonin tuaj? Zgjate jetën e saj me këtë zgjidhje të lehtë

Bateria e ulët në telefonin tuaj? Zgjate jetën e saj me këtë zgjidhje të lehtë

Teknologji
Kalo në kategori