LAJMI I FUNDIT:
Xhudo

Xhudo

1017 Artikuj

Info

Xhudo (që në shqip do të thotë ‘mënyrë e butë’) është krijuar në vitin 1882 nga Jigoro Kano, si një pedagogji fizike, mendore dhe morale në Japoni. Në përgjithësi konsiderohet si një art modern marcial që më vonë u zhvillua si një dyluftim dhe pastaj si sport olimpik.

Tipari më i spikatur është elementi konkurrues, ku qëllimi është hedhja apo rrëzimi i kundërshtarit, imobilizimi ose nënshtrimi, si edhe detyrimi për t’u dorëzuar përmes kapjes apo asfiskimit.

Majlinda Kelmendi është xhudistja më e suksesshme e Kosovës, e cila ka fituar tituj evropianë e botërorë, ndërsa në gusht 2016 u bë sportistja e parë e vendit tonë që fiton Medaljen e Artë Olimpike.

Laura Fazliu fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror

Laura Fazliu fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror

Xhudo
Laura Fazliu mposhtet në çerekfinale të Botërorit, të bronztën e kërkon me anë të repesazhit

Laura Fazliu mposhtet në çerekfinale të Botërorit, të bronztën e kërkon me anë të repesazhit

Xhudo
Akil Gjakova dhe Dardan Cena të pafat, eliminohen nga Kampionati Evropian

Akil Gjakova dhe Dardan Cena të pafat, eliminohen nga Kampionati Evropian

Xhudo
Distria Krasniqi i siguron medaljen Kosovës, kalon në finale të Kampionatit Evropian

Distria Krasniqi i siguron medaljen Kosovës, kalon në finale të Kampionatit Evropian

Xhudo
Distria Krasniqi merr dy fitore mahnitëse dhe kualifikohet në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian

Distria Krasniqi merr dy fitore mahnitëse dhe kualifikohet në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian

Xhudo
Pesë xhudistë e përfaqësojnë Kosovën në Evropianin e Xhudos në Zagreb, ndër ta edhe Akil Gjakova

Pesë xhudistë e përfaqësojnë Kosovën në Evropianin e Xhudos në Zagreb, ndër ta edhe Akil Gjakova

Xhudo
Djali i Driton Kukës, Joni fiton medaljen e parë në gara zyrtare të xhudos

Djali i Driton Kukës, Joni fiton medaljen e parë në gara zyrtare të xhudos

Xhudo
Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Xhudo
Akil Gjakova mbetet në mbajtje deri në vendim të gjykatës

Akil Gjakova mbetet në mbajtje deri në vendim të gjykatës

Xhudo
Seanca dëgjimore ndaj xhudistit Akil Gjakova do të jetë e mbyllur për publikun

Seanca dëgjimore ndaj xhudistit Akil Gjakova do të jetë e mbyllur për publikun

Xhudo
Akil Gjakova ndalohet në Morinë, dërgohet në mbajtje prej 48 orësh

Akil Gjakova ndalohet në Morinë, dërgohet në mbajtje prej 48 orësh

Xhudo
Reagon më në fund Akil Gjakova

Reagon më në fund Akil Gjakova

Xhudo
U raportua se Akil Gjakova është vetëdorëzuar, policia jep detajet – reagon edhe Federata e Xhudos

U raportua se Akil Gjakova është vetëdorëzuar, policia jep detajet – reagon edhe Federata e Xhudos

Xhudo
Policia e Kosovës kërkon bashkëpunim për arrestimin e xhudistit Akil Gjakova

Policia e Kosovës kërkon bashkëpunim për arrestimin e xhudistit Akil Gjakova

Xhudo
U kërkua arrestimi i tij për dhunë ndaj bashkëshortes, vjen reagimi i Akil Gjakovës: Nuk jam person i dhunshëm

U kërkua arrestimi i tij për dhunë ndaj bashkëshortes, vjen reagimi i Akil Gjakovës: Nuk jam person i dhunshëm

Xhudo
Xhudisti i njohur Akil Gjakova denoncohet për dhunë nga bashkëshortja e tij

Xhudisti i njohur Akil Gjakova denoncohet për dhunë nga bashkëshortja e tij

Xhudo
Laura Fazliu mposhtet në repesazh, mbetet pa medalje në Grand Slamin e Tbilisit

Laura Fazliu mposhtet në repesazh, mbetet pa medalje në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudo
Laura Fazliu ndeshet për medaljen e bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Laura Fazliu ndeshet për medaljen e bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudo
Distria Krasniqi fiton medalje të bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Distria Krasniqi fiton medalje të bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudo
Distria Krasniqi ndeshet për medalje të bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Distria Krasniqi ndeshet për medalje të bronztë në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudo
Nora Gjakova merr medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Bakut, nuk paraqitet në finale shkaku i lëndimit

Nora Gjakova merr medaljen e argjendtë në Grand Slamin e Bakut, nuk paraqitet në finale shkaku i lëndimit

Xhudo
Nora Gjakova siguron medaljen, kalon në finalen e Grand Slamit të Bakut

Nora Gjakova siguron medaljen, kalon në finalen e Grand Slamit të Bakut

Xhudo
Nora Gjakova ‘demolon’ kundërshtaren serbe, kalon në gjysmëfinale të Grand Slamit të Bakut

Nora Gjakova ‘demolon’ kundërshtaren serbe, kalon në gjysmëfinale të Grand Slamit të Bakut

Xhudo
Nora Gjakova fiton dy luftërat e para në Grand Slamin e Bakut, në çerekfinale përballet me një serbe

Nora Gjakova fiton dy luftërat e para në Grand Slamin e Bakut, në çerekfinale përballet me një serbe

Xhudo