LAJMI I FUNDIT:

Djali i Driton Kukës, Joni fiton medaljen e parë në gara zyrtare të xhudos

Djali i Driton Kukës, Joni fiton medaljen e parë në gara zyrtare të xhudos

Xhudisti i talentuar, Jon Kuka ka fituar medalje të bronztë në garën ndërkombëtare “Sarajevo European Judo Hopes Cup”.

Kjo garë për shpresat e xhudos nisi të shtunën në Sarajevë, ndërsa vazhdon edhe të dielën.

Është gara e parë zyrtare e EJU-së për xhudistët e grupmoshës U15. Po paraqiten plot 300 xhudistë nga 75 klube të 13 shteteve.

Jon Kuka garoi në kategorinë deri 46 kilogramë. Xhudistët e rinj pos garës gjatë qëndrimit në Sarajevë ndjekin edhe ligjërata për sportin e tyre.

Është kjo një iniciativë e re e Unionit Evropian të Xhudos për të rritur edhe më shumë sportin luftarak ku Kosova ka prekur kulmin.

Jon Kuka është djali i kryemjeshtrit të xhudos, Driton Kuka. Joni për trajnerë në Sarajevë i kishte kampionen olimpike, Majlinda Kelmendi dhe Fatos Tabakun.

Ka qenë Driton Kuka që ka falënderuar dyshen Kelmendi dhe Tabaku për punën e tyre me Jonin, duke ia atribuuar atyre suksesin e djalit të tij. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Përleshje masive mes tifozëve në stadium para ndeshjes Turqi-Gjeorgji

Përleshje masive mes tifozëve në stadium para ndeshjes Turqi-Gjeorgji

Përfaqësueset
Sylvinho tregon se çfarë do të bëjë Shqipëria ndaj Kroacisë që nuk e bëri ndaj Italisë

Sylvinho tregon se çfarë do të bëjë Shqipëria ndaj Kroacisë që nuk e bëri ndaj Italisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Pas përleshjes mes tifozëve, stadiumi ku zhvillohet ndeshja Turqi-Gjeorgji vërshohet nga shiu

Pas përleshjes mes tifozëve, stadiumi ku zhvillohet ndeshja Turqi-Gjeorgji vërshohet nga shiu

Përfaqësueset
Zbulohet se çfarë përmban 'lëngu magjik' që yjet e Anglisë po konsumojnë në Euro, shkaktoi pretendime për doping

Zbulohet se çfarë përmban 'lëngu magjik' që yjet e Anglisë po konsumojnë në Euro, shkaktoi pretendime për doping

Përfaqësueset
Berat Gjimshiti me mesazh për bashkëlojtarët para ndeshjes me Kroacinë

Berat Gjimshiti me mesazh për bashkëlojtarët para ndeshjes me Kroacinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori