LAJMI I FUNDIT:

U raportua se Akil Gjakova është vetëdorëzuar, policia jep detajet – reagon edhe Federata e Xhudos

U raportua se Akil Gjakova është vetëdorëzuar, policia jep detajet – reagon edhe Federata e Xhudos

Në mediat tona kanë filluar raportime se Akil Gjakova është dorëzuar apo pritet të dorëzohet në stacionin policor në Pejë, pas dyshimeve për dhunë në familje.

Tashmë ka kaluar një javë kur është raportuar se bashkëshortja e tij ka raportuar në polici se xhudisti kosovar ka ushtruar dhunë.

Gjakova deklaroi se ishte jashtë vendit dhe do të paraqitej para organeve të drejtësisë sapo të arrijë në Kosovë.

Policia e Kosovës kërkon bashkëpunim për arrestimin e xhudistit Akil Gjakova
Lexo po ashtu Policia e Kosovës kërkon bashkëpunim për arrestimin e xhudistit Akil Gjakova

Ndërkaq, në ditën e sotme (16 prill), Policia e Kosovë ka lëshuar një njoftim se Akili është në kërkim.

Në mediat tona në orët e mbrëmjes filluan raportimet se xhudisti nga peja është vetëdorëzua në polici, por që një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Pejës, Driton Rugova në një përgjigje për Telegrafi ka bërë të ditur se ende nuk ka ndonjë kontakt nga Gjakova apo se është vetëdorëzuar.

U kërkua arrestimi i tij për dhunë ndaj bashkëshortes, vjen reagimi i Akil Gjakovës: Nuk jam person i dhunshëm
Lexo po ashtu U kërkua arrestimi i tij për dhunë ndaj bashkëshortes, vjen reagimi i Akil Gjakovës: Nuk jam person i dhunshëm

“Deri në këto momente nuk kemi të raportuar për arrestim apo dorëzim të tij”, ka thënë shkurt Rugova.

Në anën tjetër, Federata e Xhudos në Kosovë ia ka dalë në mbrojtje Akilit, duke thënë se ata besojnë në pafajësinë e tij.

“Federata e Xhudos e Kosovës dënon fuqishëm çdo formë dhune dhe jemi thellësisht të shqetësuar për ngjarjet e fundit në vendin tonë”, thuhet fillimisht në reagimin e tyre.

Xhudisti i njohur Akil Gjakova denoncohet për dhunë nga bashkëshortja e tij
Lexo po ashtu Xhudisti i njohur Akil Gjakova denoncohet për dhunë nga bashkëshortja e tij

“Ne e kemi për prioritet të mbrojmë dhe të promovojmë barazinë gjinore, e cila është e vërtetuar me arritjet kulminante dhe përkrahjen e shkëlqyeshme të sportisteve tona”.

“Ne besojmë në pafajësinë e Akilit dhe urojmë që organet e rendit të drejtësisë sa më parë të zbardhin rastin. Andaj ftojmë mediat të tregojnë maturi në trajtimin e këtij rasti dhe të ndalojnë njollosjen dhe gjykimin publik të një nga figurave që vazhdon të promovoj imazhin pozitiv të vendit tonë”.

“Akili momentalisht ndodhet jashtë territorit të Kosovës, dhe do të dorëzohet menjëherë tek organet e rendit dhe të drejtësisë në momentin që do të arrijë në Kosovë”, përfundon njoftimi i Federatës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

Përfaqësueset
Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Premier League
Mbappe me huqjen më të madhe deri më tani në Euro 2024

Mbappe me huqjen më të madhe deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
Presidenti i UEFA-s thotë atë që po e thonë të gjithë për yllin e Barcelonës

Presidenti i UEFA-s thotë atë që po e thonë të gjithë për yllin e Barcelonës

Përfaqësueset
“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

La Liga
U kualifikuan në Ligën e Kampionëve, Girona synon transferimin e top yllit të Barcelonës

U kualifikuan në Ligën e Kampionëve, Girona synon transferimin e top yllit të Barcelonës

La Liga
Kalo në kategori