LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

836 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

Listohen top 10 sulmet më të mira të këtij edicioni në Evropë

Listohen top 10 sulmet më të mira të këtij edicioni në Evropë

Ndërkombëtare
Milani e bën prioritet transferimin e Christopher Nkunkus

Milani e bën prioritet transferimin e Christopher Nkunkus

Bundesliga
Frankfurti dhe Leipzigu me fitore në sfidat e para gjysmëfinale ndaj West Ham dhe Rangers

Frankfurti dhe Leipzigu me fitore në sfidat e para gjysmëfinale ndaj West Ham dhe Rangers

Liga e Evropës
Leipzig dhe Rangers në sfidën e parë gjysmëfinale – formacionet startuese

Leipzig dhe Rangers në sfidën e parë gjysmëfinale – formacionet startuese

Liga e Evropës
Milani synon blerjen e tre top sulmuesve nëse ndryshojnë pronësi

Milani synon blerjen e tre top sulmuesve nëse ndryshojnë pronësi

Serie A
Reali i bashkohet skuadrave të mëdha në garë për Nkunkun

Reali i bashkohet skuadrave të mëdha në garë për Nkunkun

La Liga
Liga e Evropës kompleton gjysmëfinalistët – çifte interesante na presin në fundin e garës

Liga e Evropës kompleton gjysmëfinalistët – çifte interesante na presin në fundin e garës

Liga e Kampionëve
Sot zhvillohen ndeshjet kthyese çerekfinale në Ligën e Evropës, vëmendja në Camp Nou

Sot zhvillohen ndeshjet kthyese çerekfinale në Ligën e Evropës, vëmendja në Camp Nou

Liga e Evropës
Skuadrat nga top pesë ligat evropiane me serinë më të gjatë pa humbje, Barcelona prinë

Skuadrat nga top pesë ligat evropiane me serinë më të gjatë pa humbje, Barcelona prinë

La Liga
Liga e Evropës sot zhvillon ndeshjet e para çerekfinale, vëmendja te Barcelona

Liga e Evropës sot zhvillon ndeshjet e para çerekfinale, vëmendja te Barcelona

Liga e Evropës
Nkunku më i dalluari: Dortmund 1-4 RB Leipzig, notat e lojtarëve

Nkunku më i dalluari: Dortmund 1-4 RB Leipzig, notat e lojtarëve

Bundesliga
Leipzigu nënshtron Dortmundin në “Signal Iduna Park”

Leipzigu nënshtron Dortmundin në “Signal Iduna Park”

Bundesliga
Dortmundi me disa mungesa ndaj RB Leipzigut – formacionet startuese

Dortmundi me disa mungesa ndaj RB Leipzigut – formacionet startuese

Bundesliga
Interesimi i klubeve të mëdha shtyn Leipzigun të nisë bisedimet për rinovimin e Nkunku

Interesimi i klubeve të mëdha shtyn Leipzigun të nisë bisedimet për rinovimin e Nkunku

Ndërkombëtare
RB Leipzig është penduar që nënshkroi të ‘papjekurin’ Ilaix Moriba, kërkesa ndaj fizioterapeutëve të klubit i ka çmendur

RB Leipzig është penduar që nënshkroi të ‘papjekurin’ Ilaix Moriba, kërkesa ndaj fizioterapeutëve të klubit i ka çmendur

Bundesliga
Skuadrat e mëdha kërkojnë informacione te Leipzig për çmimin e Christopher Nkunkus

Skuadrat e mëdha kërkojnë informacione te Leipzig për çmimin e Christopher Nkunkus

Bundesliga
Hidhet shorti i Ligës së Evropës, Barcelona do të përballet me Eintracht Frankfurt

Hidhet shorti i Ligës së Evropës, Barcelona do të përballet me Eintracht Frankfurt

Ndërkombëtare
Kompletohen tetë skuadrat çerekfinaliste në Ligën e Evropës – kur hidhet shorti dhe çfarë tjetër na pret

Kompletohen tetë skuadrat çerekfinaliste në Ligën e Evropës – kur hidhet shorti dhe çfarë tjetër na pret

Liga e Evropës
Është duke kaluar nëpër një formë të mrekullueshme, Leipzig i cakton çmimin Christopher Nkunkus

Është duke kaluar nëpër një formë të mrekullueshme, Leipzig i cakton çmimin Christopher Nkunkus

Bundesliga
UEFA me dorë të hekurt edhe ndaj klubeve, e përjashton Spartakun e Moskës nga Liga e Evropës

UEFA me dorë të hekurt edhe ndaj klubeve, e përjashton Spartakun e Moskës nga Liga e Evropës

Liga e Evropës
Hidhet shorti për 1/8-tën e Ligës së Evropës, nuk mungojnë ndeshjet interesante

Hidhet shorti për 1/8-tën e Ligës së Evropës, nuk mungojnë ndeshjet interesante

Liga e Evropës
Barcelona, Atalanta dhe Sevilla kalojnë tutje, bie Borussia Dortmund – 16 skuadrat që do të ndeshen mes vete në Ligën e Evropës

Barcelona, Atalanta dhe Sevilla kalojnë tutje, bie Borussia Dortmund – 16 skuadrat që do të ndeshen mes vete në Ligën e Evropës

Liga e Evropës
Sot zhvillohen ndeshjet kthyese të “Play-Off”-it në Ligën e Evropës, vëmendja te ndeshja Napoli-Barcelona

Sot zhvillohen ndeshjet kthyese të “Play-Off”-it në Ligën e Evropës, vëmendja te ndeshja Napoli-Barcelona

Liga e Evropës
Sot zhvillohen ndeshjet e 1/16-tës në Ligën e Evropës, vëmendja te përballja Barcelona-Napoli

Sot zhvillohen ndeshjet e 1/16-tës në Ligën e Evropës, vëmendja te përballja Barcelona-Napoli

Liga e Evropës