LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

836 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

Konfirmohen bisedimet mes Leipzig e Bayern Munich për transferimin e Laimer te kampioni gjerman

Konfirmohen bisedimet mes Leipzig e Bayern Munich për transferimin e Laimer te kampioni gjerman

Bundesliga
RB Leipzig fiton garën me skuadrat e mëdha për mbrojtësin Raum, Angleino tani mund të shitet

RB Leipzig fiton garën me skuadrat e mëdha për mbrojtësin Raum, Angleino tani mund të shitet

Bundesliga
Bayern Munichu mposht RB Leipzigun në trilerin e tetë golave dhe fiton Superkupën e Gjermanisë

Bayern Munichu mposht RB Leipzigun në trilerin e tetë golave dhe fiton Superkupën e Gjermanisë

Bundesliga
Sadio Mane shënon golin e parë me Bayern Munichun në një ndeshje zyrtare

Sadio Mane shënon golin e parë me Bayern Munichun në një ndeshje zyrtare

Bundesliga
RB Leipzig – Bayern Munich, formacionet zyrtare të Superkupës së Gjermanisë

RB Leipzig – Bayern Munich, formacionet zyrtare të Superkupës së Gjermanisë

Ndërkombëtare
Werner pranon përgjysmimin e pagës për tu rikthyer në Bundesliga

Werner pranon përgjysmimin e pagës për tu rikthyer në Bundesliga

Bundesliga
RB Leipzig – Bayern Munich, formacionet e mundshme të finales së superkupes gjermane

RB Leipzig – Bayern Munich, formacionet e mundshme të finales së superkupes gjermane

Bundesliga
Chelsea është gati ta lejoj huazimin e Timo Werner

Chelsea është gati ta lejoj huazimin e Timo Werner

Premier League
Zyrtare: PSG nënshkruan me Nordi Mukielen

Zyrtare: PSG nënshkruan me Nordi Mukielen

Ligue 1
Darwin Nunez ‘çmendet’ pas kritikave, hesht të gjithë me katër gola të shënuara ndaj RB Leipzig

Darwin Nunez ‘çmendet’ pas kritikave, hesht të gjithë me katër gola të shënuara ndaj RB Leipzig

Ndërkombëtare
Konrad Laimer pritet të jetë blerja e katërt e Bayern Munich këtë verë

Konrad Laimer pritet të jetë blerja e katërt e Bayern Munich këtë verë

Bundesliga
Bayerni në bisedime të avancuara me Leipzig për mesfushorin Laimer

Bayerni në bisedime të avancuara me Leipzig për mesfushorin Laimer

Bundesliga
Kërkohet nga top klubet evropiane, por Nkunku rinovon kontratën me Leipzig ku do të ketë edhe një klauzolë largimi

Kërkohet nga top klubet evropiane, por Nkunku rinovon kontratën me Leipzig ku do të ketë edhe një klauzolë largimi

Bundesliga
Chelsea dhe Manchester United ‘fyt për fyt’ për shërbimet e Nkunku

Chelsea dhe Manchester United ‘fyt për fyt’ për shërbimet e Nkunku

Premier League
Nkunku thyen heshtjen dhe flet për të ardhmen e tij

Nkunku thyen heshtjen dhe flet për të ardhmen e tij

Bundesliga
Largime të mëdha në repartin ofensivë, Reali kërkon të përforcohet me Nkunkun

Largime të mëdha në repartin ofensivë, Reali kërkon të përforcohet me Nkunkun

La Liga
Momente paniku pas finales së Kupës së Gjermanisë, një fotograf bie pa ndjenja në tokë – mjekët ia shpëtojnë jetën

Momente paniku pas finales së Kupës së Gjermanisë, një fotograf bie pa ndjenja në tokë – mjekët ia shpëtojnë jetën

Bundesliga
RB Leipzig fiton Kupën e Gjermanisë pas penalltive, mposhti në final Freiburgun

RB Leipzig fiton Kupën e Gjermanisë pas penalltive, mposhti në final Freiburgun

Bundesliga
Bayerni futet fuqishëm në garë për transferimin e Christopher Nkunkus

Bayerni futet fuqishëm në garë për transferimin e Christopher Nkunkus

Bundesliga
Vinicius Jr i bashkohet listës elitare të lojtarëve që kanë arritur mbi 20 gola dhe mbi 20 asistime në një sezon gjatë këtij shekulli

Vinicius Jr i bashkohet listës elitare të lojtarëve që kanë arritur mbi 20 gola dhe mbi 20 asistime në një sezon gjatë këtij shekulli

Ndërkombëtare
Përfundon sezoni 2021/22 në Bundesliga – Bayerni vazhdon dominimin, Stuttgart shpëton në xhiron e fundit dhe Hertha mbetet në barazh

Përfundon sezoni 2021/22 në Bundesliga – Bayerni vazhdon dominimin, Stuttgart shpëton në xhiron e fundit dhe Hertha mbetet në barazh

Bundesliga
Eintracht Frankfurt dhe Rangers fitojnë dhe kalojnë në finalen e Ligës së Evropës

Eintracht Frankfurt dhe Rangers fitojnë dhe kalojnë në finalen e Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Liga e Evropës/ Formacionet zyrtare, Rangers – RB Leipzig: Luftohet për një vend në finale

Liga e Evropës/ Formacionet zyrtare, Rangers – RB Leipzig: Luftohet për një vend në finale

Liga e Evropës
Sonte zhvillohet dy ndeshjet e kthimit në gjysmëfinalen e Ligës së Evropës

Sonte zhvillohet dy ndeshjet e kthimit në gjysmëfinalen e Ligës së Evropës

Liga e Evropës