LAJMI I FUNDIT:

CIES publikon renditjen e fundit të vlerës së futbollistëve, shumë befasi në listë

CIES publikon renditjen e fundit të vlerës së futbollistëve, shumë befasi në listë

Mesfushori i Borussia Dortmund, Jude Bellingham kryeson listën e 100 lojtarëve në mbarë botën me vlerën më të lartë të vlerësuar të transferimit sipas modelit statistikor të zhvilluar ekskluzivisht nga ekipi hulumtues i CIES Football Observatory.

Borussia Dortmund, mund të fitojë potencialisht deri në 208 milionë euro duke lejuar shitjen e 19-vjeçarin mrekullibërës anglez.


Me kontratën e Bellingham që mbaron në qershor 2025, ky është ndoshta afati i transferimeve gjatë së cilit gjermanët mund të bëjnë fitimin më të madh.

Bellingham lojtari më i vlerësuar nga CIES

Pavarësisht kontratave relativisht të shkurtra që zgjasin deri në qershor 2024, Kylian Mbappe dhe Vinicius Junior janë gjithashtu në top katërshen.

Sipas statistikave të CIES, të dy yjet vlerësohen me nga 191 milionë euro, pak më shumë sesa golashënuesi më i mirë i Ligës Premier, Erling Haaland me 175 milionë euro.

Me një kontratë që zgjat deri në vitin 2027, vlera e këtij të fundit do të rritet në muajt e ardhshëm për t’iu afruar apo edhe për të kaluar lojtarët e renditur përpara tij, duke përfshirë edhe bashkëlojtarin e tij te Manchester City, Phil Foden, i cili renditet aktualisht i dyti me vlerë 200 milionë euro.

Në pozitën e gjashtë të lojtarëve më të vlerësuar gjendet Pedri i Barcelonës me vlerë 170 milionë euro, ndërsa pas tij vjen Gavi (Barcelona) i shtati me vlerë 147,6 milionë euro dhe Jamal Musiala (Bayern Munich) i teti me vlerë 145 milionë euro.

Pozita e nëntë i takoi mbrojtësit të RB Leipzig, Josko Gvardiol me vlerë 125,8 milionë euro, ndërsa dhjetëshen e kompleton ylli i Real Madridit, Federico Valverde me vlerë 123,5 milionë euro.

Në 20 pozitat e parë renditen: Rodri, Luis Diaz, Frenkie de Jong, Bukayo Saka, Rodrygo Goes, Aurelien Tchouameni, Ferran Torres, Ruben Dias, Joaoa Cancelo dhe Eder Militao.

Lista me 20 lojtarët më të vlerësuar nga CIES

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve
Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

La Liga
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Kalo në kategori