LAJMI I FUNDIT:

Bayern Munich

Info

Bayern Munich, zakonisht i njohur si FC Bayern München, FC Bayern Munich, ose FC Bayern, është klub futbollistik gjerman me seli në Mynih, Bavari.

Është ekipi parë më i mbështetur në Gjermani dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë.


FC Bayern u themelua në vitin 1900 nga njëmbëdhjetë lojtarët e futbollit të udhëhequr nga Franz John.

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Bundesliga
Milani cakton çmimin e shitjes për Theo Hernandez

Milani cakton çmimin e shitjes për Theo Hernandez

Serie A
Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
Flick ka punuar me tre lojtarë aktual të Barcelonës – kryesia katalunase e pyeti vetëm njërin se si punon trajner gjerman

Flick ka punuar me tre lojtarë aktual të Barcelonës – kryesia katalunase e pyeti vetëm njërin se si punon trajner gjerman

La Liga
Publikohet lista me top 10 klubet më të vlefshme në botë – Man United në vendin e dytë

Publikohet lista me top 10 klubet më të vlefshme në botë – Man United në vendin e dytë

Ndërkombëtare
Grealish largohet nga City dhe Anglia, gati transferimi sensacional te gjiganti evropian

Grealish largohet nga City dhe Anglia, gati transferimi sensacional te gjiganti evropian

Premier League
Real Madrid nuk ka gjasa të nënshkruajë zëvendësuesin e Kroos deri në vitin 2025, një pasardhës i mundshëm po monitorohet

Real Madrid nuk ka gjasa të nënshkruajë zëvendësuesin e Kroos deri në vitin 2025, një pasardhës i mundshëm po monitorohet

La Liga
U largua nga Chelsea, dy top klube evropiane pas Pochettinos

U largua nga Chelsea, dy top klube evropiane pas Pochettinos

Premier League
Bayern Munich befason të gjithë – nis bisedimet me trajnerin e Ligës Premier ekipi i të cilit ra nga elita

Bayern Munich befason të gjithë – nis bisedimet me trajnerin e Ligës Premier ekipi i të cilit ra nga elita

Bundesliga
Dy gjigantët evropianë ‘në luftë’ të ashpër për shërbimet e Ten Hagut

Dy gjigantët evropianë ‘në luftë’ të ashpër për shërbimet e Ten Hagut

Ndërkombëtare
Bayern Munich e bën zgjedhje të parë për stolin trajnerin e njohur të Ligës Premier

Bayern Munich e bën zgjedhje të parë për stolin trajnerin e njohur të Ligës Premier

Bundesliga
Mbyllet sezoni në Bundesliga: Bayer Leverkusen me rekord, mësohen të gjitha verdiktet

Mbyllet sezoni në Bundesliga: Bayer Leverkusen me rekord, mësohen të gjitha verdiktet

Bundesliga
Man Utd fillon bisedimet me Tuchel

Man Utd fillon bisedimet me Tuchel

Premier League
Tuchel njofton se nuk ka marrëveshje me Bayern Munich, kthehet interesimi për trajnerin italian

Tuchel njofton se nuk ka marrëveshje me Bayern Munich, kthehet interesimi për trajnerin italian

Bundesliga
Thomas Tuchel konfirmon se a do të qëndrojë apo jo tek Bayerni përtej këtij sezoni

Thomas Tuchel konfirmon se a do të qëndrojë apo jo tek Bayerni përtej këtij sezoni

Bundesliga
“Lista e blerjeve sekrete” të Bayern Munichut – emrat e shtatë lojtarëve që mund t’i kushtojnë 323 milionë euro

“Lista e blerjeve sekrete” të Bayern Munichut – emrat e shtatë lojtarëve që mund t’i kushtojnë 323 milionë euro

Bundesliga
Harry Kane emëron ish-yllin e Liverpoolit si lojtarin më të nënvlerësuar ndaj të cilit ka luajtur

Harry Kane emëron ish-yllin e Liverpoolit si lojtarin më të nënvlerësuar ndaj të cilit ka luajtur

Përfaqësueset
Alphonso Davies përgatitet të qëndrojë në Bayern Munich, kanadezi i zhgënjyer me Real Madridin

Alphonso Davies përgatitet të qëndrojë në Bayern Munich, kanadezi i zhgënjyer me Real Madridin

Bundesliga
“Gjyqtari gaboi, zemërimi i Bayer Munich është i justifikuar” – Kroos flet për episodin e diskutuar

“Gjyqtari gaboi, zemërimi i Bayer Munich është i justifikuar” – Kroos flet për episodin e diskutuar

Liga e Kampionëve
Drejtori i Topit të Artë tregon nëse do t’ia japin çmimin Lewandowskit

Drejtori i Topit të Artë tregon nëse do t’ia japin çmimin Lewandowskit

Ndërkombëtare
Bayern Munich dëshiron që Tuchel të qëndrojë, zbulohen kërkesat e tij

Bayern Munich dëshiron që Tuchel të qëndrojë, zbulohen kërkesat e tij

Bundesliga
Mbappe, Vinicius Jr, Bellingham: Renditja e fundit e favoritëve për Topin e Artë

Mbappe, Vinicius Jr, Bellingham: Renditja e fundit e favoritëve për Topin e Artë

Ndërkombëtare
Sport1: A po ndodh diçka e paimagjinueshme te Bayerni?

Sport1: A po ndodh diçka e paimagjinueshme te Bayerni?

Bundesliga

bajern

Edhe pse Bayerni e fitoi kampionatin e parë kombëtar në vitin 1932, klubi nuk mori pjesë në Bundesliga gjermane deri në vitin 1963, pasi që vendi ishte i ndarë në dy shtete, përkatësisht në Gjermaninë Perëndimore dhe atë Lindore.

Bavarezët suksesin më të madh e kanë arritur gjatë vitit 2013, kohë kur ishte lojtar edhe mesfushor me tipare sulmuese si shqiptari, Xherdan Shaqiri. Gjatë kësaj kohe, Bayerni ka fituar gjashtë tituj duke përfshirë Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Superkupën gjermane, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës si dhe Kupën Botërore për Klube.

Bavarezët kanë fituar 55 trofe vendore duke përfshirë 29 tituj të Bundesligas, 19 trofe të Kupës së Gjermanisë dhe shtatë tituj të Superkupës gjermane.

Bayerni e ka fituar pesë herë garën më të madhe evropiane për klube. Njëherazi, klubi i ka fituar një Kupë të UEFA-s dhe një Kupë të Botës për Klube.

kkk

Trofetë kryesore

Vendore

Bundesliga (29):1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19.

Kupa e Gjermanisë (19): 1956–57, 1965–66, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1997–98, 1999–2000, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2015–16, 2018–19.

Superkupa e Gjermanisë (7): 1987, 1990, 2010, 2012, 2016, 2017, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (5): 1973–74, 1974–75, 1975–76, 2000–01, 2012–13

Kupa UEFA (1): 1995-1996

Botërore

Kupa e Botës për Klube (1): 2013

baja

Rivaliteti

Bayern Munich ka disa rivalë, dy prej të cilëve janë të përbetuar në futbollin gjerman. I pari është rivali lokal, Munich 1860. Ky rivalitet daton që nga viti 1902 dhe është i njohur si Derbi Munich.

Rivaliteti tjetër i madh është me Borussia Dortmundin, i cili filloi në kohën kur u themelua Bundesliga (1963), përkatësisht njihet me emrin si Der Klassiker.

Rezultati më i thellë ndërmjet këtyre rivalëve ishte ai i vitit 2008, përkatësisht bavarezët triumfuan me rezultat 5-0.

Ndërsa fitorja më e thellë Dortmundi kundër Realit daton në vitin 2013 në kuadër të Kupës së Gjermanisë, ku Borussia triumfoi me rezultat 5-2. Bayerni në të gjitha garat ka fituar 49 herë klasiken gjermane, ndërsa Dortmundi ka 29 triumfe.

Nofkat

Der FCB (The FCB)

Die Bayern

Die Roten

Bavarian

Aliazn

Stadiumi
Stadiumi ka emrin Alianz Arena dhe është shtëpia e klubit që nga viti 2002. Paraprakisht, stadiumi i ekipit bavarez quhet Olympiastadion.

Alianz Arena ka një kapacitet prej 75.000 ulësesh, aktualisht është stadiumi më i madh në Gjermani.

Vlen të theksohet se në këtë stadium luan edhe skuadra tjetër e qytetit, Munich 1860.

Gjatë Kupës së Botës së vitit 2006, ishte mikpritës i gjysmë-finales në mes të Francës dhe Portugalisë.

Gjithashtu në vitin 2012 ishte organizator i finales së Ligës së Kampionëve ndërmjet Chelseat dhe Bayern Munich.

PO ASHTU LEXONI: Brenda stadiumit të Bayern Munichut (Foto)

Faqja zyrtare e Bayernit.