LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

837 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

Javë vendimtare për të ardhmen e Thuram, top klubet evropiane pas tij

Javë vendimtare për të ardhmen e Thuram, top klubet evropiane pas tij

Bundesliga
RB Leipzig mposht Eintracht Frankfurtin dhe fiton Kupën e Gjermanisë

RB Leipzig mposht Eintracht Frankfurtin dhe fiton Kupën e Gjermanisë

Bundesliga
Man City synon katër transferimeve të mëdha gjatë verës, pavarësisht se mund t’i fitojë të gjithë trofetë këtë sezon

Man City synon katër transferimeve të mëdha gjatë verës, pavarësisht se mund t’i fitojë të gjithë trofetë këtë sezon

Premier League
Kërkohet nga Bayerni, Barcelona dhe Real Madridi, Dani Olmo flet për të ardhmen e tij

Kërkohet nga Bayerni, Barcelona dhe Real Madridi, Dani Olmo flet për të ardhmen e tij

Bundesliga
RB Leipzig shokon Bayern Munichun, humbje që mund t’i kushtojë me titullin e kampionit

RB Leipzig shokon Bayern Munichun, humbje që mund t’i kushtojë me titullin e kampionit

Bundesliga
Bayern Munich kërkon pikët e plota ndaj RB Leipzig – formacionet startuese

Bayern Munich kërkon pikët e plota ndaj RB Leipzig – formacionet startuese

Bundesliga
Bayerni i bashkohet garës për transferimin e Dani Olmos

Bayerni i bashkohet garës për transferimin e Dani Olmos

Bundesliga
United dhe Arsenal në garë për mbrojtësin Mohamed Simakan

United dhe Arsenal në garë për mbrojtësin Mohamed Simakan

Bundesliga
Sa herë shënon, ai e fryen një balon – por çfarë fshihet pas këtij festimi të Nkunkut

Sa herë shënon, ai e fryen një balon – por çfarë fshihet pas këtij festimi të Nkunkut

Bundesliga
PSG përballet me një dramë tjetër – Rikthimi i të huazuarve që askush nuk i dëshiron

PSG përballet me një dramë tjetër – Rikthimi i të huazuarve që askush nuk i dëshiron

Ligue 1
RB Leipzig ia cakton çmimin Gvardiolit – alarmohen gjigantët evropianë

RB Leipzig ia cakton çmimin Gvardiolit – alarmohen gjigantët evropianë

Bundesliga
Bayerni siguron shërbimet e Konrad Laimer si transferim të lirë

Bayerni siguron shërbimet e Konrad Laimer si transferim të lirë

Bundesliga
RB Leipzig eliminon Borussia Dortmundin nga Kupa e Gjermanisë

RB Leipzig eliminon Borussia Dortmundin nga Kupa e Gjermanisë

Bundesliga
Nuk e la ta thyejë rekordin e Messit, Guardiola zbulon arsyen pse e zëvendësoi Haalandin

Nuk e la ta thyejë rekordin e Messit, Guardiola zbulon arsyen pse e zëvendësoi Haalandin

Liga e Kampionëve
Haaland zbulon se çfarë i tha Guardiolas kur e zëvendësoi ndaj RB Leipzigut

Haaland zbulon se çfarë i tha Guardiolas kur e zëvendësoi ndaj RB Leipzigut

Liga e Kampionëve
Ka dyshime se përse Guardiola e zëvendësoi Haalandin ndaj RB Leipzigut

Ka dyshime se përse Guardiola e zëvendësoi Haalandin ndaj RB Leipzigut

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve: Man City 7-0 Leipzig, 10 me yll për Haaland

Notat e lojtarëve: Man City 7-0 Leipzig, 10 me yll për Haaland

Liga e Kampionëve
Shumë përpara Messit dhe Ronaldos – Haaland thyen rekordet e Mbappe, Nistelrooy dhe të tjerë

Shumë përpara Messit dhe Ronaldos – Haaland thyen rekordet e Mbappe, Nistelrooy dhe të tjerë

Ndërkombëtare
Haalandi i rekordeve, City nëpërkëmb Leipzigun dhe vazhdon në çerekfinale

Haalandi i rekordeve, City nëpërkëmb Leipzigun dhe vazhdon në çerekfinale

Liga e Kampionëve
Formacionet zyrtare: City dhe Leipzigu në sfidën që vendos çerekfinalistin

Formacionet zyrtare: City dhe Leipzigu në sfidën që vendos çerekfinalistin

Liga e Kampionëve
Formacionet e mundshme: Manchester City – RB Leipzig

Formacionet e mundshme: Manchester City – RB Leipzig

Liga e Kampionëve
Liga e Kampionëve vazhdon edhe këtë javë – dy ndeshje interesante zhvillohen sot

Liga e Kampionëve vazhdon edhe këtë javë – dy ndeshje interesante zhvillohen sot

Liga e Kampionëve
Tre gjigantë anglezë janë në garë për Josko Gvardiol

Tre gjigantë anglezë janë në garë për Josko Gvardiol

Premier League
Nga Gvardiol, Bellingham dhe Barella – zbulohet lista e dëshirave me nëntë blerjet që synon Liverpooli

Nga Gvardiol, Bellingham dhe Barella – zbulohet lista e dëshirave me nëntë blerjet që synon Liverpooli

Premier League