LAJMI I FUNDIT:

Arsenal

Info

 

 

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
“Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli” – dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

“Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli” – dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
Një muaj nga starti i Ligës Premier: Super kompjuteri parashikon kampionin e sezonit 2024/25

Një muaj nga starti i Ligës Premier: Super kompjuteri parashikon kampionin e sezonit 2024/25

Premier League
Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

Nico Williams refuzon katër oferta të rëndësishme, nga Bilbao largohet vetëm për një klub

La Liga
Kthesë e çuditshme në sagën e stërzgjatur Arsenal – Calafiori

Kthesë e çuditshme në sagën e stërzgjatur Arsenal – Calafiori

Premier League
“Pjesa e munguar e enigmës” – legjenda e Chelseat kërkon transferimin e Granit Xhakës

“Pjesa e munguar e enigmës” – legjenda e Chelseat kërkon transferimin e Granit Xhakës

Premier League
Ka vetëm një mënyrë që Arsenali ta transferojë Nico Williamsin

Ka vetëm një mënyrë që Arsenali ta transferojë Nico Williamsin

Premier League
Gnabry drejt rikthimit në Ligën Premier, dy top klube po mendojnë transferimin e tij

Gnabry drejt rikthimit në Ligën Premier, dy top klube po mendojnë transferimin e tij

Bundesliga
Para dhe një futbollist, Bologna refuzon një tjetër ofertë të Arsenalit për Calafiorin

Para dhe një futbollist, Bologna refuzon një tjetër ofertë të Arsenalit për Calafiorin

Premier League
Barcelona e ka të pamundur transferimin e Williams, treshja e Ligës Premier futen fuqishëm në garë

Barcelona e ka të pamundur transferimin e Williams, treshja e Ligës Premier futen fuqishëm në garë

La Liga
Pas tri viteve në ‘Emirates’, Arteta largon nga ekipi lojtarin e padëshiruar

Pas tri viteve në ‘Emirates’, Arteta largon nga ekipi lojtarin e padëshiruar

Premier League
Renditja pëson ndryshime të mëdha, këta janë favoritët për ta fituar Topin e Artë

Renditja pëson ndryshime të mëdha, këta janë favoritët për ta fituar Topin e Artë

Ndërkombëtare
Ishte vendimtar në Euro 2024, top ylli i Spanjës merr një ofertë të madhe nga Arsenali

Ishte vendimtar në Euro 2024, top ylli i Spanjës merr një ofertë të madhe nga Arsenali

Premier League
UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve – shumë befasi në top 20

UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve – shumë befasi në top 20

Ndërkombëtare
Dy skuadra italiane rivalizojnë Arsenalin dhe Barcelonën për Merinon

Dy skuadra italiane rivalizojnë Arsenalin dhe Barcelonën për Merinon

La Liga
Arteta e do me çdo kusht, por bordi i Arsenalit po hezitojnë të nënshkruajnë me Calafiorin

Arteta e do me çdo kusht, por bordi i Arsenalit po hezitojnë të nënshkruajnë me Calafiorin

Premier League
Dy top klubet angleze në garë për sensacionin turk Ferdi Kadioglu

Dy top klubet angleze në garë për sensacionin turk Ferdi Kadioglu

Premier League
Arsenali telefonon yllin e pakënaqur të Real Madridit mes dyshimeve për të ardhmen e tij

Arsenali telefonon yllin e pakënaqur të Real Madridit mes dyshimeve për të ardhmen e tij

Premier League
Nga 50 mijë në 50 milionë euro – Granit Xhaka bëri atë që askush nuk e ka parashikuar

Nga 50 mijë në 50 milionë euro – Granit Xhaka bëri atë që askush nuk e ka parashikuar

Bundesliga
Arsenali synon transferimin befasues të portierit që ka vetëm pesë paraqitje në Ligën Premier

Arsenali synon transferimin befasues të portierit që ka vetëm pesë paraqitje në Ligën Premier

Premier League
Çfarë po ndodh mes Arsenalit dhe Calafiorit? Fabrizio Romano me përditësim të rëndësishëm

Çfarë po ndodh mes Arsenalit dhe Calafiorit? Fabrizio Romano me përditësim të rëndësishëm

Premier League
Pse transferimi i Calafiorit në Arsenal nuk është ende i kryer?

Pse transferimi i Calafiorit në Arsenal nuk është ende i kryer?

Premier League
Pesë klube gati të bëjnë ofertë për Marcus Rashford – çmimi i kërkuar mbetet i lartë

Pesë klube gati të bëjnë ofertë për Marcus Rashford – çmimi i kërkuar mbetet i lartë

Premier League
Bukayo Saka emëron lojtarin më të nënvlerësuar në botë

Bukayo Saka emëron lojtarin më të nënvlerësuar në botë

Ndërkombëtare

ars

Klubi futbollistik i Arsenalit është themeluar në vitin 1886 në Woolwich, ndërsa në vitin 1893 u bë klubi i parë nga jugu i Anglisë që u përfshi në ‘The Football League’. Në vitin 1913 u zhvendos në veri të Londrës në Stadiumin e Arsenalit në Highbury. Në vitin 1933, Herbert Chapman i ndryshoi ngjyrat e tyre tradicionale duke përfshirë mëngët e bardha.

Nga viti 2006, klubi është vendosur në Emirates Stadium në afërsi të Holloway. Nga viti 1919 e këndej, asnjëherë nuk ka rënë nga liga superiore që është kohë rekorde në futbollin anglez. Në vitet e tridhjeta fituan pesë kampionate dhe dy Kupa FA, ndërsa pas luftës fituan edhe një tjetër Kupë FA dhe dy kampionate.

Në sezonin 1970/1971, Arsenali për herë të parë fitoi kupën e dyfishtë, atë të Ligës dhe atë FA. Në vazhdim, George Graham dhe Arsene Wenger shijuan pesë titujt kampioni, shtatë Kupa FA dhe dy dyshe të tjera (së bashku me Kupën e Ligës) dhe arritën në finale të Ligës së Kampionëve. Nën drejtimin e menaxherit aktual, Arsenali ka regjistruar rekorde për më së shumti ndeshje radhazi pa humbje dhe më së shumti fitore radhazi, ndërsa përfunduan një sezon të plotë (38 ndeshje) pa humbje, duke thyer rekordin e Preston North End, i cili kishe qëndruar për 115 vite.

Topçinjtë janë një prej klubeve më të dekoruara angleze me 41 trofe vendore dhe dy evropiane, duke përfshirë 13 tituj kampionalë dhe rekord prej 12 trofesh të FA Cup. Bën pjesë në klubet me më së shumti tifozë dhe besohet të jetë në dhjetë vendet e para. Revista Forbes në vitin 2015 e ka vlerësuar klubin në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh.

hentitull

TROFETË kryesore

Vendore

Liga Premier (Divizioni i parë deri në vitin 1992) (13): 1930–31, 1932–33, 1933–34, 1934–35, 1937–38, 1947–48, 1952–53, 1970–71, 1988–89, 1990–91, 1997–98, 2001–02, 2003–04.

FA Cup (13): 1929–30, 1935–36, 1949–50, 1970–71, 1978–79, 1992–93, 1997–98, 2001–02, 2002–03, 2004–05, 2013–14, 2014–15, 2016–17 (rekord)

League Cup (2): 1986–87, 1992–93.

FA Community Shield (FA Charity Shield deri në vitin 2002) (15): 1930, 1931, 1933, 1934, 1938, 1948, 1953, 1991 (shared), 1998, 1999, 2002, 2004, 2014, 2015, 2017.

Mercantile Credit Centenary Trophy (1): 1988–89.

London Challenge Cup (10): 1921–22, 1923–24, 1930–31, 1933–34, 1935–36, 1953–54, 1957–58, 1961–62, 1962–63, 1969–70 (rekord).

Sheriff of London Charity Shield (4): 1931, 1933, 1965, 1966 (rekord)

Southern Professional Floodlit Cup (1): 1958–59

London Senior Cup (1): 1890–91.

London Charity Cup (1): 1890.

Kent Senior Cup (1): 1890.

 

Evropiane

European Cup Winners’ Cup (1): 1993–94

Inter-Cities Fairs Cup (1): 1969–70

 

Të tjera

Premier League Asia Trophy (1): 2015

Kupat dyshe

1970–71: League dhe FA Cup

1992–93: FA Cup dhe League Cup

1997–98: League dhe FA Cup

2001–02: League dhe FA Cup

arsenalrivals

Rivaliteti

Derbi kryesor i Arsenalit është ai kundër Tottenham Hotspur, klub me të cilin ka rivalitet lokal. Sipas një sondazhi të bërë në dhjetor të vitit 2003, tifozët e Topçinjve i kanë etiketuar pikërisht Spursat si rivalët kryesorë. Klubi i dytë rival i Arsenalit konsiderohet Manchester Unitedi. Edhe pse me Chelsean ka po ashtu rivalitet të madh, në këtë sondazh, Blutë janë renditur si të tretët në listën e ‘armiqve’ të Topçinjve. Manchester City dhe Liverpooli pasojnë këtë renditje.

 

Nofkat

Tifozët e Arsenalit zakonisht etiketohen si ‘Gooners’, emër që daton nga nofka e klubit, ‘Gunners’ (Topçinjtë).

The Untouchables (Të Paprekshmit)

The Invincibles (Të Pamposhturit)

emirates

Stadiumet

Gjatë kohës kur ishte në juglindje të Londrës, Arsenali ka luajtur në Manor Ground në Plumstead, pos në një periudhë trevjeçare (1890-1893) kur ka luajtur në Invicta Ground. Pas zhvendosjes në veri të Londrës, klubi ka luajtur në Arsenal Stadium, më së shumti të njohur si Highbury, i cili ishte shtëpi e klubit nga viti 1913. Highbury kishte kapacitet prej 57.000 ulësesh, por gjatë ndeshjeve të Ligës së Kampionëve kapaciteti ishte shumë më i zvogëluar. Për këtë arsye, Arsenali i zhvillonte ndeshjet e garës evropiane në Wembley para 70.000 spektatorëve. Pas problemeve me stadiume, në vitin 2000, klubi vendosi që të ndërtonte një stadium të ri në Ashburton Grove të quajtur Emirates Stadium me kapacitet prej 60.361 ulësesh. Ndërtimi përfundoi në vitin 2006 para fillimit të atij sezoni (2006/2007), dhe vazhdon të jetë shtëpia e klubit edhe në ditët e sotme.

Faqja zyrtare e Arsenalit.