LAJMI I FUNDIT:

Barcelona

Info

Barcelona është klub futbollistik i bazuar në krahinën autonome të Katalonisë së Spanjës, përkatësisht në kryeqytetin e saj, Barcelona. Klubi është themeluar më 29 nëntor të vitit 1899. Është ekipi i dytë më i mbështetur në Spanjë dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në Botë.

Barcelona humb dy titullarë të mesfushës para ndeshjes me Napolin në Ligën e Kampionëve

Barcelona humb dy titullarë të mesfushës para ndeshjes me Napolin në Ligën e Kampionëve

La Liga
Natë e tmerrshme për Barcelonën: I lëndohen dy yje në barazimin me Bilbaon

Natë e tmerrshme për Barcelonën: I lëndohen dy yje në barazimin me Bilbaon

La Liga
Shuma e madhe e parave që Barcelona duhet të paguajë nëse duan ta emërojnë De Zerbin trajner

Shuma e madhe e parave që Barcelona duhet të paguajë nëse duan ta emërojnë De Zerbin trajner

La Liga
Lewandowski i vendos vetës një objektiv madhor, vetëm një legjendë argjentinase e kishte bërë atë në La Liga

Lewandowski i vendos vetës një objektiv madhor, vetëm një legjendë argjentinase e kishte bërë atë në La Liga

La Liga
Barcelona ka ndarë mendjen për dy lojtarët kyç që do të largohen nga klubi gjatë verës

Barcelona ka ndarë mendjen për dy lojtarët kyç që do të largohen nga klubi gjatë verës

La Liga
Xavi i përgjigjet thashethemeve se ai mund të ndryshojë vendimin e tij për largim nga Barcelona

Xavi i përgjigjet thashethemeve se ai mund të ndryshojë vendimin e tij për largim nga Barcelona

La Liga
Barcelona do të marrë ‘vendim strategjik’ për të ardhmen e Robert Lewandowskit

Barcelona do të marrë ‘vendim strategjik’ për të ardhmen e Robert Lewandowskit

La Liga
De Zerbi jep një përgjigje të sinqertë për zërat që e lidhin me Barcelonën

De Zerbi jep një përgjigje të sinqertë për zërat që e lidhin me Barcelonën

La Liga
Javier Tebas i jep një këshillë të dhimbshme Barcelonës: Bëjeni këtë dhe nuk do të keni më krizë financiare

Javier Tebas i jep një këshillë të dhimbshme Barcelonës: Bëjeni këtë dhe nuk do të keni më krizë financiare

La Liga
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Barcelona humbet yllin e ekipit për duelin ndaj Athletic Bilbaos, synohet rikthimi i tij ndaj Napolit

Barcelona humbet yllin e ekipit për duelin ndaj Athletic Bilbaos, synohet rikthimi i tij ndaj Napolit

La Liga
Andres Iniesta arrin 1000 ndeshje si futbollist – ka një gjë që ai nuk e ka bërë kurrë gjatë kësaj periudhe

Andres Iniesta arrin 1000 ndeshje si futbollist – ka një gjë që ai nuk e ka bërë kurrë gjatë kësaj periudhe

Ligat tjera
Barcelona po ballafaqohet me një problem të madh që mund të prishë planet e tyre për transferime gjatë verës

Barcelona po ballafaqohet me një problem të madh që mund të prishë planet e tyre për transferime gjatë verës

La Liga
Barcelona e fshiu Dani Alvesin nga lista e legjendave – por disa ditë më pas emri i tij është kthyer

Barcelona e fshiu Dani Alvesin nga lista e legjendave – por disa ditë më pas emri i tij është kthyer

La Liga
Barcelona ka zhvilluar bisedime ‘shumë pozitive’ me kandidatin numër një për të zëvendësuar Xavin

Barcelona ka zhvilluar bisedime ‘shumë pozitive’ me kandidatin numër një për të zëvendësuar Xavin

La Liga
Barcelona ka refuzuar dy oferta të mëdha të Bayern Munichut për Araujon

Barcelona ka refuzuar dy oferta të mëdha të Bayern Munichut për Araujon

La Liga
De Bruyne mund të thyejë rekordin mahnitës të Messit

De Bruyne mund të thyejë rekordin mahnitës të Messit

Ndërkombëtare
Ylli i Serie A i thotë ‘jo’ transferimit te Barcelona

Ylli i Serie A i thotë ‘jo’ transferimit te Barcelona

Ndërkombëtare
Zbulohet synimi i Real Madridit para El Clasicos – Barcelona do synojë t’ua prish planet

Zbulohet synimi i Real Madridit para El Clasicos – Barcelona do synojë t’ua prish planet

La Liga
Barcelona po përgatitet t’i jap fund bashkëpunimit 26 vjeçar me Niken, klubi planifikon revolucion me fanellat

Barcelona po përgatitet t’i jap fund bashkëpunimit 26 vjeçar me Niken, klubi planifikon revolucion me fanellat

La Liga
Laporta i njofton dy lojtarët se nuk kanë vend te Barcelona

Laporta i njofton dy lojtarët se nuk kanë vend te Barcelona

La Liga
Pep Guardiola duket se e ka këshilluar Joan Laportan se kush duhet të zëvendësojë Xavin te Barcelona

Pep Guardiola duket se e ka këshilluar Joan Laportan se kush duhet të zëvendësojë Xavin te Barcelona

La Liga
Çmimi që Barcelona do të kërkojë nga Arabia Saudite për Raphinhan

Çmimi që Barcelona do të kërkojë nga Arabia Saudite për Raphinhan

La Liga
Lista për trajnerin e ri të Barcelonës, ​​kush do ta zërë vendin e Xavit?

Lista për trajnerin e ri të Barcelonës, ​​kush do ta zërë vendin e Xavit?

La Liga

barrr

Fillimisht, ekipi është përbërë vetëm nga lojtarë zviceranë, anglezë dhe katalonas, të udhëhequr nga legjenda zvicerane, Joan Gamper, nga ku supozohet edhe janë marrë ngjyrat e skuadrës.

Ekipi është bërë simbol i kulturës katalonase, ku është bazuar edhe motoja “Més que un club” (Më shumë se një klub).

Vetëm 31 vjet pas themelimit (1930), katalonasit e fituan titullin e parë të kampionit të Spanjës, pasi që La Liga u themelua në vitin 1929.

Në fakt, në vitin 1902 klubi fitoi trofeun e parë pasi që fituan Copa Macaya dhe gjithashtu zhvilluan ndeshjen në finalen e Copa del Rey, ku humbën 2-1 nga Club Vizcaya.

Barcelona është klubi i parë i futbollit që ka fituar gjashtë tituj në një vit të vetëm duke përfshirë La Ligan, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kupën Botërore për klube.

Katalonasit kanë fituar 69 trofe vendore duke përfshirë 26 tituj të La Liga, 30 trofe të Kupës së Spanjës dhe 13 tituj të Superkupës së Spanjës.

Barça ka fituar pesë herë garën më të madhe evropiane për klube. Njëherazi, klubi i ka fituar katër Kupa UEFA dhe tre Kupa të Botës për Klube.

gaggaga

Trofetë kryesore

Vendore

La Liga (26): 1929, 1944–45, 1947–48, 1948–49, 1951–52, 1952–53, 1958–59, 1959–60, 1973–74, 1984–85, 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2014–15, 2015–16, 2017–18, 2018–19.

Kupa e Spanjës (30): 1909–10, 1911–12, 1912–13, 1919–20, 1921–22, 1924–25, 1925–26, 1927–28, 1941–42, 1950–51, 1951–52, 1952–53, 1956–57, 1958–59, 1962–63, 1967–68, 1970–71, 1977–78, 1980–81, 1982–83, 1987–88, 1989–90, 1996–97, 1997–98, 2008–09, 2011–12, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18.

Superkupa e Spanjës (13): 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013, 2016, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (5): 1991–92, 2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15

Kupa UEFA (4): 1978–79, 1981–82, 1988–89, 1996–97

Botërore

Kupa e Botës për Klube (3): 2009, 2011, 2015

mestia

Rivaliteti

Barcelona ka disa rivalë, dy prej të cilëve janë të përbetuar në futbollin spanjoll. I pari është rivali lokal, Espanyol. Ky rivalitet daton që nga themelimi i La Ligës (1929).

Rivaliteti tjetër i madh është me Real Madridin, i cili njihet në botë si El Classico. Rezultati më i thellë ndërmjet këtyre rivalëve ishte ai i vitit të largët, 1943 përkatësisht, në Kupën e Mbretit, ku madridlenët triumfuan me rezultat, 11-1.

Ndërsa fitoren më të thellë të Barcelonës kundër Realit daton në vitin 1913, ku katalonasit fituan me rezultat 7-0.
Barcelona ka fituar 96 herë El Classion, ndërsa Reali ka 95 triumfe.

Nofkat

Blaugrana
Barça

barqa 2

Stadiumi
Stadiumi ka emrin Camp Nou dhe është shtëpia e FC Barcelonës që nga viti 1957.

Me një kapacitet prej 99,354 ulësesh, aktualisht është stadiumi më i madh në Spanjë dhe më i madhi në Evropë.

Në vitin 1982 ishte mirëpritës i ndeshjes gjysmë-finale të Kupës Botërore, dy herë i finales së Ligës së Kampionëve.

Faqja zyrtare e Barcelonës.