LAJMI I FUNDIT:

Liverpool

Info

Liverpool Football Club është një klub anglez i bazuar në Liverpul dhe aktualisht merr pjesë në Ligën Premier. Klubi ka fituar një numër të madh të trofeve vendore, ndërsa në aspektin evropian më shumë se çdo klub tjetër anglez. Ky klub është krijuar në vitin 1892 dhe njihet për tifozët e zjarrtë.

Reds kanë fituar 19 tituj të kamponit të Anglisë (Divizioni i Parë/Liga Premier), 7 herë Kupën FA, 8 herë Kupën e Ligës dhe një numër të madh të kupave tjera më pak të rëndësishme në Angli.

Skuadra nga Merseyside gjithashtu ka fituar edhe 6 herë trofeun e Ligës së Kampionëve, 3 herë Kupën UEFA (tash Liga e Evropës) dhe 4 herë Superkupën e Evropës.

 

Jamal Musiala refuzon rinovimin me Bayernin, alarmohen gjigantët evropianë

Jamal Musiala refuzon rinovimin me Bayernin, alarmohen gjigantët evropianë

Bundesliga
Klopp e krahason fitoren e minutës së fundit ndaj Forest me lojën e madhe të sezoni 2019/20: Megjithatë e fundit është më e mira

Klopp e krahason fitoren e minutës së fundit ndaj Forest me lojën e madhe të sezoni 2019/20: Megjithatë e fundit është më e mira

Premier League
Ylli i Liverpoolit tregon prapaskenat se si ishte pranë transferimit tek Manchester United

Ylli i Liverpoolit tregon prapaskenat se si ishte pranë transferimit tek Manchester United

Premier League
Darwin Nunez shënon në frymën e fundit, Liverpooli merr tri pikë që mund t’ia sjellin titullin

Darwin Nunez shënon në frymën e fundit, Liverpooli merr tri pikë që mund t’ia sjellin titullin

Premier League
Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Premier League
Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Premier League
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Liverpooli do ta shesë Luis Diazin këtë verë, por vetëm me një kusht

Liverpooli do ta shesë Luis Diazin këtë verë, por vetëm me një kusht

Premier League
Van Dijk po ‘çmendet’ nga dy bashkëlojtarët e Liverpoolit që vazhdojnë të tallen me të, duke ia përmendur fjalët e Messit

Van Dijk po ‘çmendet’ nga dy bashkëlojtarët e Liverpoolit që vazhdojnë të tallen me të, duke ia përmendur fjalët e Messit

Ndërkombëtare
Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Premier League
Kërcënimi i dyfishtë që do ta linte Interin pa Nicolo Barellan

Kërcënimi i dyfishtë që do ta linte Interin pa Nicolo Barellan

Serie A
Të rinjtë e Liverpoolit arrijnë fitore bindëse ndaj Southampton në FA Cup

Të rinjtë e Liverpoolit arrijnë fitore bindëse ndaj Southampton në FA Cup

Premier League
Mohamed Salah “ka nënshkruar kontratën me klubin nga Arabia Saudite”, pretendon ish-lojtari i Ligës Premier

Mohamed Salah “ka nënshkruar kontratën me klubin nga Arabia Saudite”, pretendon ish-lojtari i Ligës Premier

Premier League
Shtohen zërat për largimin e Andy Robertson drejt gjigantit gjerman, shihet si zëvendësues i Alphonso Davies

Shtohen zërat për largimin e Andy Robertson drejt gjigantit gjerman, shihet si zëvendësues i Alphonso Davies

Bundesliga
Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Premier League
Liverpooli ka shprehur interesim të fortë për lojtarin që po cilësohet si ‘Mascherano i ardhshëm’

Liverpooli ka shprehur interesim të fortë për lojtarin që po cilësohet si ‘Mascherano i ardhshëm’

Premier League
Tifozët e Liverpoolit dalin me teori për sjelljen e Caicedos në finalen e Carabao Cup

Tifozët e Liverpoolit dalin me teori për sjelljen e Caicedos në finalen e Carabao Cup

Premier League
Klopp paralajmëron se ylli i Liverpoolit mund të humbasë sezonin shkaku i lëndimit

Klopp paralajmëron se ylli i Liverpoolit mund të humbasë sezonin shkaku i lëndimit

Premier League
Arsyeja e trishtueshme pse Virgil van Dijk nuk mban mbiemrin e tij në pjesën e pasme të fanellës

Arsyeja e trishtueshme pse Virgil van Dijk nuk mban mbiemrin e tij në pjesën e pasme të fanellës

Premier League
Bayern Munich po planifikon transferimin e top yllit të Liverpoolit

Bayern Munich po planifikon transferimin e top yllit të Liverpoolit

Bundesliga
Klopp flet për lëndimet e shumta në skuadër dhe tregon kohën e rikthimit të tyre

Klopp flet për lëndimet e shumta në skuadër dhe tregon kohën e rikthimit të tyre

Premier League
Tre gjigantët e Ligës Premier e duan Simone Inzaghin

Tre gjigantët e Ligës Premier e duan Simone Inzaghin

Ndërkombëtare
Jo vetëm për Xabi Alonson, Liverpooli dhe Bayerni në garë edhe për një futbollist

Jo vetëm për Xabi Alonson, Liverpooli dhe Bayerni në garë edhe për një futbollist

Premier League
Liverpooli apo Bayerni? Xabi Alonso ka një preferencë të qartë për destinacionin e ardhshëm

Liverpooli apo Bayerni? Xabi Alonso ka një preferencë të qartë për destinacionin e ardhshëm

Ndërkombëtare

111Liverpooli u formua më 15 mars 1892, nga John Houlding, i cili vendosi të krijojë këtë klub pas mosmarrëveshjeve me klubin e Evertonit. Klubi luan në Anfield që nga themelimi, ndërsa ndeshja e parë ishte më 3 shtator 1892, ndaj Higher Walton, ku Reds e fituan me rezultat 8-0.

Liverpooli ka fituar tetëmbëdhjetë tituj të Ligës Premier, shtatë FA Kupa, tetë Kupa të Ligës, pesë Liga të Kampionëve, tri Kupa Uefa dhe tri Super Kupa Uefa.

Në sezonin e parë klubi fitoi Ligën Lancashire dhe kështu kaloi në Divizionin e Dytë (Championship) ku fituan titullin dhe mundësin për t’u ngritur në Divizionin e Parë (Ligën Premier). Por, sezoni i parë ishte një dështim total, pasi ata përfunduan në venin e 16-të dhe kështu ranë nga kategoria elitare e futbollit anglez, ku u rikthyen pas një viti.

Titulli i parë erdhi në sezonin 1900/01, ndërsa i dyti në 1905/06. Ata arritën në finalen e parë të FA Kupës më 1914, por humbën 1-0 nga Burnley.

Historia e ndritur e këtij klubi filloi me ardhjen e Bill Shankly në krye të klubit dhe pastaj kjo u vazhdua nga Bob Paisley.

Ndërsa në shekullin XXI, Liverpooli ishte i suksesshëm më shumë kur klubi drejtohej nga Rafa Benitez, më të cilin fituan finalen e çmendur të Stambollit ndaj Milanit.

Football - Liverpool v AC Milan UEFA Champions League Final - Ataturk Olympic Stadium, Istanbul - 25/5/05 Liverpool's Steven Gerrard lifts the Champions League trophy with his team mates Mandatory Credit: Action Images / Darren Walsh Livepic
(Foto: Action Images/Darren Walsh/Getty Images/Guliver)

TROFETË kryesore

Vendore:

Liga Premier (19): 1900–01, 1905–06, 1921–22, 1922–23, 1946–47, 1963–64, 1965–66, 1972–73, 1975–76, 1976–77, 1978–79, 1979–80, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1985–86, 1987–88, 1989–90, 2019-20.

FA Cup (7): 1964–65, 1973–74, 1985–86, 1988–89, 1991–92, 2000–01, 2005–06

Capital One Cup (8): 1980–81, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1994–95, 2000–01, 2002–03, 2011–12.

Superkupa e Anglisë (1): 1985–86.

Evropiane

Liga e Kampionëve (6): 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1983–84, 2004–05, 2018-19.

Kupa UEFA (3): 1972–73, 1975–76, 2000–01.

Superkupa e UEFA-së: 1977, 2001, 2005, 2019.

Liverpool  (Getty Images)

Rivaliteti:

Liverpooli ka rivalitet pothuajse me skuadrat kryesore angleze. Por, rivaliteti i shtuar është me Manchester Unitedin dhe Evertonit. Me këta të fundit rivaliteti filloi që nga ditët e para të krijimit, për shkak të mosmarrëveshjeve të shumta dhe ky kjo ndeshje u quajt ‘Merseyside Derby’. Gjithsesi  ky derbi është shumë më miqësor për dallim nga ai kundër Djajve të Kuq, ku gjithçka filloi nga lufta për trofe si në arenën vendore dhe atë evropiane. Aq i madh është rivaliteti në mes klubeve sa edhe transferimet ndërmjet këtyre klubeve janë shumë të pakta, mos të thuhet fare.

Nofkat:
The Reds (Të Kuqët)

Stadiumi:

Që nga krijimi Liverpooli luan në Anfield, ky stadium e ka marrë emrin për shkak të zonës të quajtur po me të njëjtin emër. Fillimisht ky ishte stadiumi i Evertoni, por për shkak të mosmarrëveshjes në lidhje me qiranë, Evertoni e ndërtoi u transferua në Goodison Park ku luan sot e kësaj dite.

Anfield ka vetëm 44,742 vende, por është një nga stadiumet më të zhurmshme dhe me atmosferë elektrizuese, posaçërisht kur këndohet kënga ‘You’ll Never Walk Alone’.

Punimet në stadium janë duke vazhduar dhe kapaciteti i klubit pritet të zgjerohet deri në 59,000 vende.

PROP130208-002-Liverpool_Arsenal

Faqja zyrtare e Liverpoolit.