Real Madrid

Real Madrid është klub futbollistik i bazuar në kryeqytetin spanjoll, Madrid. Klubi është i themeluar në vitin 1902. Fillimisht, klubi e kishte emrin Madrid, por për nder të mbretit spanjoll, Alfonso XIII, emri mori parashtesën, Real. Është klubi më i mbështetur në Spanjë dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë.

  • Lajmet e Fundit
  • Ndeshjet
  • Lojtarët
  • Historia
  • Fansat

rreal

Por, vetëm 29 vjet pas themelimit (1931), Los Blancos e fituan titullin e parë, pasi që La Liga u themelua në vitin 1929.

Real Madridi është shpallur nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA), si klubi i shekullit të XX. Madridlenët së bashku me Athletic Bilbaon janë të vetmet klube që nuk kanë rënë nga Liga Liga në Segunda Division.

Mbretërit kanë fituar 72 trofe vendore duke përfshirë 33 tituj të La Liga, 19 trofe të Kupës së Spanjës dhe 10 tituj të Superkupës së Spanjës.

Reali ka fituar 13 herë garën më të madhe evropiane për klube, pesë herë radhazi (1955-1960), kohën kur nuk quhej Liga e Kampionëve. Njëherësh, klubi i ka fituar dy Kupa UEFA dhe tre Kupa të Botës për Klube.

stefano

Trofetë kryesore

Vendore
La Liga (33): 1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2016–17.

Kupa e Mbretit (19): 1905, 1906, 1907, 1908, 1917, 1934, 1936, 1946, 1947, 1961–62, 1969–70, 1973–74, 1974–75, 1979–80, 1981–82, 1988–89, 1992–93, 2010–11, 2013–14.

Superkupa e Spanjës (10): 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008, 2012, 2017.

Evropiane
Liga e Kampionëve (13): 1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2013–14, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Kupa UEFA (2): 1984–85, 1985–86.

Botërore
Kupa e Botës për Klube (2): 2002, 2014, 2016, 2017, 2018.

real

Rivaliteti

Reali ka disa rivalë, dy prej të cilëve janë të përbetuar në futbollin spanjoll. I pari është rivali lokal, Atletico Madrid. Ky rivalitet daton që nga themelimi i La Ligës. Rivaliteti tjetër i madh është me Barcelonën, i cili njihet në botë si El Classico.

Rezultati më i thellë ndërmjet këtyre rivalëve ishte ai i vitit të largët, 1943 përkatësisht, në Kupën e Mbretit, ku madridlenët triumfuan me rezultat, 11-1. Ndërsa fitoren më të thellë të Barcelonës kundër Realit daton në vitin 1913, ku katalonasit fituan me rezultat 7-0. Reali ka fituar 95 herë El Classion, ndërsa Barça ka 92 triumfe.

Nofkat
Los Blancos
Los Merengues
El Galactico

stade3

Stadiumi
Stadiumi i skuadrës është Santiago Bernabeu, për nder të lojtarit që ka bartur fanellën e Realit.
Ai u përurua më 14 dhjetor 1947 dhe është në pronësi të Real Madridit C.F. Ka një kapacitet prej 81,044 spektatorësh aktual.

Ajo ka pritur finalen e Ligës së Kampionëve në katër raste: 1957, 1969, 1980 dhe 2010.

Faqja zyrtare e Real Madridit.