LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

836 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

Ronaldo do të largohet nga United, Djajtë e Kuq e gjejnë zëvendësuesin e portugezit

Ronaldo do të largohet nga United, Djajtë e Kuq e gjejnë zëvendësuesin e portugezit

Bundesliga
Klauzola e veçantë e Nkunkus që nuk e lejon francezin të transferohet te Bayerni

Klauzola e veçantë e Nkunkus që nuk e lejon francezin të transferohet te Bayerni

Bundesliga
Milan dhe Chelsea po mendojnë për mbrojtësin francez Simakan

Milan dhe Chelsea po mendojnë për mbrojtësin francez Simakan

Bundesliga
Chelsea ka rënë dakord fshehurazi për transferimin e Nkunku, përforcim i madh vjen në vitin 2023 dhe kushton 60 milionë euro

Chelsea ka rënë dakord fshehurazi për transferimin e Nkunku, përforcim i madh vjen në vitin 2023 dhe kushton 60 milionë euro

Premier League
Vështirësohet transferimi i Dani Olmos te Barcelona, Leipzig i ofron kontratë të majme spanjollit

Vështirësohet transferimi i Dani Olmos te Barcelona, Leipzig i ofron kontratë të majme spanjollit

La Liga
Liverpooli dhe Bayerni në janar pritet të bëjnë oferta për Laimer

Liverpooli dhe Bayerni në janar pritet të bëjnë oferta për Laimer

Bundesliga
Haaland, Nkunku, Mane – ‘fabrika e Red Bull’ eksporton vazhdimisht super talente në klubet e mëdha evropiane

Haaland, Nkunku, Mane – ‘fabrika e Red Bull’ eksporton vazhdimisht super talente në klubet e mëdha evropiane

Liga e Kampionëve
Jo vetëm Nkunku, drejtuesit e Realit po monitorojnë edhe një yll tjetër të RB Leipzig

Jo vetëm Nkunku, drejtuesit e Realit po monitorojnë edhe një yll tjetër të RB Leipzig

La Liga
Reali merr pikët ndaj Leipzigut

Reali merr pikët ndaj Leipzigut

Liga e Kampionëve
Reali synon të vazhdojë me fitore ndaj Leipzigut – formacionet zyrtare

Reali synon të vazhdojë me fitore ndaj Leipzigut – formacionet zyrtare

Liga e Kampionëve
Gvardiol i RB Leipzig mund të bëhet mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, Dinamo Zagreb fërkon duart

Gvardiol i RB Leipzig mund të bëhet mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, Dinamo Zagreb fërkon duart

Premier League
RB Leipzig fiton bindshëm ndaj Borussia Dortmundit

RB Leipzig fiton bindshëm ndaj Borussia Dortmundit

Bundesliga
Real Madridi po e monitoron ecurinë e Christopher Nkunkus, synohet transferimi i tij në verë

Real Madridi po e monitoron ecurinë e Christopher Nkunkus, synohet transferimi i tij në verë

Bundesliga
RB Leipzig – Borussia Dortmund, derbi i xhiros në Bundesliga zhvillohet në Red Bull Arena – formacionet zyrtare

RB Leipzig – Borussia Dortmund, derbi i xhiros në Bundesliga zhvillohet në Red Bull Arena – formacionet zyrtare

Bundesliga
Liverpooli bën ofertë për mesfushorin Laimer

Liverpooli bën ofertë për mesfushorin Laimer

Premier League
Detajet nga Shorti i Ligës së Kampionëve dhe ndarja e çmimeve të UEFA-s

Detajet nga Shorti i Ligës së Kampionëve dhe ndarja e çmimeve të UEFA-s

Liga e Kampionëve
Werner tregon arsyen e vërtetë që u largua nga Chelsea për tu rikthyer në Gjermani

Werner tregon arsyen e vërtetë që u largua nga Chelsea për tu rikthyer në Gjermani

Bundesliga
Me një gol nga distanca, Timo Werner njofton për rikthimin te RB Leipzig

Me një gol nga distanca, Timo Werner njofton për rikthimin te RB Leipzig

Bundesliga
Zyrtare: Werner kalon te RB Leipzig

Zyrtare: Werner kalon te RB Leipzig

Bundesliga
Zyrtare: Benjamin Sesko është i RB Leipzigut

Zyrtare: Benjamin Sesko është i RB Leipzigut

Bundesliga
Chelsea largon gjatë kësaj jave dy lojtarë

Chelsea largon gjatë kësaj jave dy lojtarë

Premier League
Top 5 ligat evropiane: Parashikohet se kush do të shpallet kampion në secilin kampionat

Top 5 ligat evropiane: Parashikohet se kush do të shpallet kampion në secilin kampionat

Ndërkombëtare
Leipzig e nxjerr në shitje, Barcelona synon transferimin e Angelinos

Leipzig e nxjerr në shitje, Barcelona synon transferimin e Angelinos

Bundesliga
Nuk është parë kurrë në futboll: Shakaja dhe mashtrimi që Olmo ia bëri Hernandez kur ndeshje e Superkupës së Gjermanisë ishte në moment plot tension

Nuk është parë kurrë në futboll: Shakaja dhe mashtrimi që Olmo ia bëri Hernandez kur ndeshje e Superkupës së Gjermanisë ishte në moment plot tension

Bundesliga