0Shares

I njohur si kundërshtar i ashpër i politikave të regjimit të Milosevicit nga vitet 1990, dhe si ministër i Jashtëm i ish-Jugosllavisë në kohën kur Serbinë e udhëhiqte Zoran Djindjic, Goran Svilanovivi është dalluar në të kaluarën për deklaratat e tij përkrahëse për Kosovën, ku edhe është i lindur.

Me prejardhje nga Gjilani, Svilanovici, që sot udhëheq Këshillin për Bashkëpunim Rajonal, shprehet shumë pozitivisht për pushtetin e sotëm në Serbi, ku kryesisht janë njerëz me të cilët gjatë gjithë kohës ka qenë në kundërshtim.

Por, për të, me rëndësi është që pushtetarët e sotëm janë të gatshëm të hedhin hapin e duhur drejt rregullimit të marrëdhënieve me Kosovën, dhe beson thellë se ata janë të sinqertë në intencën e tyre për të arritur një marrëveshje politike me autoritetet e Kosovës së pavarur.

Svilanovic në një intervistë për “Kohën Ditore”, megjithatë, tërheq vërejtjen se marrëveshja që pritet të arrihet mes kryeministrave Thaçi dhe Dacic, nuk do të jetë fundi i procesit, por vetëm fillimi, dhe se zbatimi i saj do të marrë vite, dhe marrëveshje tjera do të duhen po ashtu, që raportet mes Kosovës dhe Serbisë të normalizohen.

Svilanovic theksoi se marrëveshja e pritur mes Kosovës dhe Serbisë, që do të duhej të sillte normalitet para së gjithash në pjesën veriore të Kosovës, do të jetë suksesi më i madh i përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, por edhe e tërë BE-së, meqë do të jetë një konfirmim i vlerave të sistemi të Bashkimit Evropian. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)