Kosta Rika

Kosta Rika do të luaj për herë të gjashtë në një Kampionat Botërorë dhe është i treti radhazi.

Arritja më e madhe e kësaj Kombëtare është në vitin 2014, kur kaluan të parët nga Grupi D edhe pse ishin autsajder me Uruguain që lanë në vendin e dytë si dhe Italinë në të tretin dhe anglinë në fund. Synimi është që të përsërisin vitin 2014, edhe pse do ta kenë shumë të vështirë.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: 31

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1990

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Vendi i tetë në Kampionatin Botëror 2014

Gjysmëfinale: X

Finale: X

Tituj të Botës: X

Trajneri: Luis Fernando Suarez

Luis Fernando Suarez është trajneri i Kosta Rikës që nga qershori i vitit 2021.

Kolumbiani synon që të arrijë sukses me Kosta Rikën dhe skema e tij e preferuar është 4-2-3-1. Ai ka udhëhequr Kosta Rikën në 25 ndeshje ku ka mbledhur një mesatare prej 1,92 pikëve për ndeshje.

62-vjeçari më parë ka drejtuar edhe Kombëtaren e Ekuadorit dhe atë të Hondurasit, derisa synon të lë gjurmë në Katar 2022.

Ylli i ekipit kombëtare: Keylor Navas

Keylor Navas padyshim se është ylli më i madh i Kombëtares së Kosta Rikës edhe në këtë Botërorë.

Portieri dhe kapiteni i këtij ekipi kombëtar do të luaj botërorin e tretë në karrierën e tij dhe synon të lë gjurmë pasi mund të jetë Botërori i fundit me vendin e tij.

Ish-anëtari i Real Madrid dhe aktualisht portier i PSG-së do ta festoj ditëlindjen e 36 në fund të këtij viti, derisa ai ka 107 paraqitje me Kosta Rikën.