Ekuadori

Përfaqësuesja e Ekuadorit është paraqitur në tre Kupat e Botës, turneu kryesor i futbollit në botë për ekipet kombëtare të futbollit, me një paraqitje të katërt të ardhshme në Katar. Pjesëmarrja e parë e Ekuadorit në Kupën e Botës ishte në vitin 2002 . Paraqitja më e mirë e tyre ishte në vitin 2006 , ku u eliminuan në raundin e 16-të.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 44-të

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1930

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2006

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Paraqitja më e mirë e tyre ishte në vitin 2006 , ku u eliminuan në raundin e 16-të.

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj të Botës: 0

Trajneri: Gustavo Alfaro

Trajneri argjentinas mbërriti në vitin 2020 për të riformuar një Ekuador që kërkonte një ndryshim brezash. Dhe ata ia dolën të kualifikoheshin në këtë Kampionat Botëror.

Ylli i ekipit: Piero Hincapie

Në moshën 20-vjeçare,qendërmbrojtësi i Bayer Leverkusenit udhëheq mbrojtjen e një Ekuadori pa komplekse. Një qendërmbrojtës modern, i shpejtë dhe me një dalje të mirë me topin.