Gara për Këpucën e Artë në këtë edicion duket se do të mbetet një enigmë e pazgjidhur deri në fund të këtij edicioni.

Sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile e fitoi atë të sezonit 2019/20, duke përfunduar para, Robert Lewandowskit, Cristiano Ronaldos, Timo Wernerit dhe Lionel Messit.

Italia në këtë edicion ka mbetur paska mbrapa, mirëpo ende ka kohë që të renditet në krye, derisa lista ka disa ndryshime aktualisht.

Në këtë edicion, janë duke shpërthyer, Erling Haaland, Mohamed Salah dhe Zlatan Ibahimovic.

Aty nuk ka se si të përjashtohet Cristiano Ronaldo që aktualisht ka në emrin e 18 gola në Serie A dhe është duke prirë me një më shumë se Romelu Lukaku.

Por, shikoni më poshtë golashënuesit më të mirë aktualisht që po luftojnë për Këpucën e Artë të këtij edicioni nga top pesë ligat evropiane, Liga Premier, Serie A, La Liga, Bundesliga dhe Ligue 1:

#1 Robert Lewandowski | Bayern Munich | 26 gola (52 paraqitje)

#2 Andre Silva | Eintracht Frankfurt | 18 gola (36)

#3 Cristiano Ronaldo | Juventus | 18 gola (36)

#4 Mohamed Salah | Liverpool | 17 gola (34)

#5 Erling Haaland | Borussia Dortmund | 17 gola (34)

#6 Romelu Lukaku | Inter | 17 gola (34)

#7 Lionel Messi | Barcelona | 16 gola (32)

#8 Luis Suarez | Atletico Madrid | 16 gola (32)

#9 Kylian Mbappe | PSG | 16 gola (32)

#10 Bruno Fernandes | Man Utd | 15 gola (30)

#11 Zlatan Ibrahimovic | AC MIlan | 14 gola (28)

#12 Ciro Immobile | Lazio | 14 gola (28)

#13 Luis Muriel | Atalanta | 14 gola (28)

#14 Gerard Moreno | Villarreal | 14 gola (28)

#15 Wout Weghorst | Wolfsburg | 14 gola (28)

#16 Andrej Kramaric | Hoffenheim | 13 gola (26)

#17 Dominic Calvert-Lewin | Everton | 13 gola (26)

#18 Youssef En-Nesyri | Sevilla | 13 gola (26)

#19 Harry Kane | Tottenham | 13 gola (26)

#20 Lautaro Martinez | Inter | 13 gola (26). /Telegrafi/