Ukraina nuk i ka fshehur ambiciet e saj për të rimarrë të gjithë territorin e saj nga Rusia – duke përfshirë pjesë të vendit të pushtuara që nga viti 2014.

Një nga objektivat kryesore të saj është territori i aneksuar i Krimesë – por një ish-ambasador britanik në Rusi ka paralajmëruar se kjo mund të bëhet “e rrezikshme”, transmeton Telegrafi.

Sir Tony Brenton tha për Sky News se presidenti rus Vladimir Putin kishte “kishte vënë shumë nga besueshmëria e tij” në kapjen e Krimesë, kështu që ai mund të bëjë përpjekje ekstreme për ta mbajtur atë.

Ai tha nëse Ukraina do ta rimarrë Krimenë, Rusia do të duhej të dëbohej “me mjetet më brutale”.

Reklama

Ai argumentoi se ky do të bëhej “territor mjaft i rrezikshëm” me Putinin duke u bërë “më pak racional” dhe duke kërcënuar potencialisht me përdorimin e armëve bërthamore.

Reklama

“Në atë pikë kriza bëhet vërtet e rrezikshme për të gjithë ne”, tha ai.

Sir Tony tha se rimarrja e Krimesë duhet të futet “në ngrirje të thellë” për t’u zgjidhur në rreth 10 ose 20 vjet, kur “dialog i arsyeshëm” mund të zhvillohet gjithashtu për reparacionet për Ukrainën. /Telegrafi/