Man Utd fiton thellë derbin e javës në udhëtim ndaj Tottenhamit

Manchester Unitedi ka fituar në udhëtim te Tottenham Hotspur me rezultat të pastër 3-0 në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 10-të në Ligën Premier.

Djajtë e Kuq kanë arritur t’i kthehet fitores pas katër ndeshjeve, ku patën tri humbje dhe një barazim, pasi kanë triumfuar në udhëtim te Spurs.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte thuajse e barabartë, por me vendasit që patën diçka më shumë nga lojë, ndërsa mysafirët që shënuan golin e vetëm.

Spurs rrezikuan me anë të Heung-min Son (24’), i cili goditi shtyllën, ndërsa Cristian Romero (28’) gjeti golin, por iu anulua pas rishikimit të VAR-it.

Goli i vetëm i rregullt në këtë pjesë erdhi në minutën e 39-të dhe ishte Cristiano Ronaldo, i cili me një goditje të bukur pas asistimit të Bruno Fernandes shënoi për 0-1.

Në pjesën e dytë, Djajtë e Kuq ishin skuadër më e mirë, më e sigurt dhe arritën të shënojnë edhe dy gola për të siguruar fitoren.

Goli i parë në këtë pjesë erdhi në minutën e 64-të kur Edinson Cavani shënoi për 0-2 pas asistimit të Ronaldos, ndërsa Marcus Rashford (87’) shënoi dhe vulosi rezultatin përfundimtar 0-3.

Fitorja e Djajve si duket edhe edhe për faktin se trajneri Ole Gunnar Solskjaer kishte vendosur të luante me një rreshtim të ri, 3-5-2.

Pas kësaj fitore, Unitedi ngjitet në pozitën e pestë me 17 pikë, ndërsa Spurs renditen në vendin e tetë me 15 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Djajtë e Kuq e presin në derbi rivalët e urryer të Manchester Cityt, ndërsa londinezët udhëtojnë te Evertoni. /Telegrafi/

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit