Derbi në mes të Gjilanit dhe Dritës vendoset me një gol, triumfojnë Intelektualët

Drita e ka mposhtur Gjilanin në ndeshjen kryesor të javës së shtatë në Ipko Superligën e Kosovës me rezultat 0-1.

‘Intelektualët’ kishin një dominim të lehtë qysh nga fillimi i ndeshjes, të cilët krijuan disa raste, mirëpo goditja e tyre u ndalën nga Haxhihamza.

Ishte minuta e 17-të kur Drita e rrezikoi portën me anë të Eminit, mirëpo goditja e tij u bllokua nga mbrojtja e Gjilanit.

Momenti më vendimtar i ndeshjes ishte në minutën e 29-të, atëherë kur ‘Intelektualët’ shënuan me anë të Ardian Cuculit.

Pjesa e parë përfundoi me epërsinë e Dritës, ndërsa gjilanasit rrezikuan qysh në fillimin e 45 minutëshit të dytë nga pasiguria e Tofiloskit.

Vendasit rrezikuan edhe një herë me anë të Grecës, mirëpo portieri maqedonas i Dritës ishte i vëmendshëm dhe priti goditjen.

‘Intelektualët’ më pas u fokusuan në mbrojtje dhe tentuan të luanim me kujdes të shtuar përpara për të mos e rrezikuar epërsinë e tyre minimale.

Pas xhiros së shtatë, Drita është në vendin e dytë me 14 pikë, një më pak se Feronikeli që është lider, derisa Gjilani gjendet në të gjashtin me 12 sosh. /Telegrafi/

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin