City fiton lehtësisht ndaj Newport County, kualifikohet në çerekfinale të FA Cup

David Silva (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Manchester City ka arritur fitore në udhëtim te Newport County në kuadër të 1/8 e finales së FA Cup.

Skuadra e Pep Guardiolas fitoi me rezultat 1-4 në një ndeshje të dominuar dukshëm nga City.

Ishte Riyad Mahrez që rrezikoi fillimisht në minutën e tetë portën kundërshtare, ndërsa Leory Sane në minutën e 34 ishte afër golit, por as gjermani nuk arriti dhe me rezultatin 0-0 përfunduan 45 minutat e parë.

Riyad Mahrez gjatë një momenti të ndeshjes ndaj Newport County AFC (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Sane kaloi Cityn në epërsi në minutën e 52-të, ndërsa Phil Foden thelloi epërsinë në minutën e 75-të. Vlen të theksohet se të dy golat u asistuan nga Gabriel Jesus. Golin e nderit për vendasit në këtë takim e shënoi Padraig Amond (88′).

Mysafirët vazhduan të kërkonin golin, për 0-3 shënoi Foden (90′), ndërsa pokeri i kompletua nga Mahrez në minutat shtesë dhe kështu Man City kualifikohet në çerekfinale të FA Cup.

Robbie Willmott në tentim për të mbrojtur topin nga Gabriel Jesus (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Kundërshtari i ardhshëm i skuadrës së Guardiolas do të mësohet me anë të shortit.

Gjatë historisë Manchester City ka fituar këtë garë pesë herë, së fundmi në vitin 2011. /Telegrafi/

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën