LAJMI I FUNDIT:
Man City

Man City

8076 Artikuj

Info

Manchester City, ndryshe klubi i njohur si klubi i qytetit të Mançesterit u themelua në vitin 1880 në emrin St. Arks (West Gorton), për t’u shndërruar më pas në vitin 1887 në Ardwick Association Football Club e më pas për të marrë edhe emrin që e ka sot Manchester City më 1894.

Manchester City ka luajtur deri në vitin 1923 në stadiumin Maine Road, teksa klubi u zhvendos në stadiumin e Qytetit të Mançesterit në vitin 2003.

Periudha më e suksesshme e klubit ishin vitet e fundit të 60-tave dhe të fillim 70-tave, ku ata fituan Kampionatin e Ligës, FA Cup, League Cup dhe Kupën e fituesve evropian të Kupave nën menaxhmentin e Joe Mercer dhe Malcolm Allison. Pasi e humbën finalen e vitit 1981, klubi kaloi nëpër periudha të këqija duke kulmuar në rënien nga liga deri në kategorinë e tretë të futbollit anglez për herë të parë ndodhi kjo më 1998.

Pasi e rifitoi statusin e klubit elitë në Ligën Premier, City u ble nga Abu Dhabi United Group më 2008 dhe tash është bërë prej klubeve më të pasura në botë. Në vitin 2011, Manchester City u kualifikua në Ligën e Kampionëve dhe fitoi FA Cup. Një vit më vonë City fitoi Ligën Premier, titullin e parë pas 44 vitesh. Në vitin 2014, City fitoi League Cup dhe titullin e dytë në Ligën Premier.

Në stinorin 2013/2014, Manchester City ishte klubi me të ardhurat më të larta në botën e futbollit me të ardhura vjetore prej 414.4 milionë euro, dhe është bërë ekipi i pestë më i vlefshëm i futbollit me një vlerë prej 1.38 miliardë dollarësh sipas revistës Forbes.

TROFETË kryesore

Trofetë

Liga Premier (6): 1936–37, 1967–68, 2011–12, 2013–14, 2017-18, 2018-19.

FA Cup (6): 1903–04, 1933–34, 1955–56, 1968–69, 2010–11, 2018-19

League Cup (7): 1969–70, 1975–76, 2013–14, 2015–16, 2017–18, 2018-19, 2019/20.

Community Shield (6): 1937, 1968, 1972, 2012, 2018, 2019.

Kupa UEFA (1): 1969–70.

Sot zhvillohen dy super përballje në Ligën e Kampionëve

Sot zhvillohen dy super përballje në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Ancelotti përfshinë në listë lojtarin që nuk ka të drejtë të luajë kundër Man Cityt të mërkurën

Ancelotti përfshinë në listë lojtarin që nuk ka të drejtë të luajë kundër Man Cityt të mërkurën

Liga e Kampionëve
Sky Sports “zbulon” rezultatet e xhiros së ardhshme në Ligën Premier – Liverpooli dhe Arsenali dështojnë sërish

Sky Sports “zbulon” rezultatet e xhiros së ardhshme në Ligën Premier – Liverpooli dhe Arsenali dështojnë sërish

Premier League
Bernardo Silva tregon se cili Real Madrid ishte më i mirë, i këtij sezoni apo i sezonit të kaluar

Bernardo Silva tregon se cili Real Madrid ishte më i mirë, i këtij sezoni apo i sezonit të kaluar

Ndërkombëtare
Parashikimi i ‘çmendur’ i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i ‘çmendur’ i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
Ku janë ata tani? Dhjetë blerjet e para të Pep Guardiolës si trajner i Manchester City

Ku janë ata tani? Dhjetë blerjet e para të Pep Guardiolës si trajner i Manchester City

Premier League
Pas humbjeve të Arsenalit dhe Liverpoolit – super kompjuteri i “Opta” ndryshon shanset për fituesin e Ligës Premier

Pas humbjeve të Arsenalit dhe Liverpoolit – super kompjuteri i “Opta” ndryshon shanset për fituesin e Ligës Premier

Premier League
Para ndeshjes me Real Madridin, Guardiola zbulon shanset e Man Cityt për tituj këtë sezon

Para ndeshjes me Real Madridin, Guardiola zbulon shanset e Man Cityt për tituj këtë sezon

Liga e Kampionëve
Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Liga e Kampionëve
“Në çdo kampionat tjetër do të krijoja distancë” – Arteta flet pas gabimit dhe tregon se si e ka planin t’ia marrë titullin Cityt

“Në çdo kampionat tjetër do të krijoja distancë” – Arteta flet pas gabimit dhe tregon se si e ka planin t’ia marrë titullin Cityt

Premier League
Man City nuk heq dorë nga Musiala përkundër sa kërkon Bayerni

Man City nuk heq dorë nga Musiala përkundër sa kërkon Bayerni

Premier League
Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Bundesliga
“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

Premier League
Manchester City merr fitore me lehtësi ndaj Luton Town

Manchester City merr fitore me lehtësi ndaj Luton Town

Premier League
Rodri tha publikisht se ka nevojë për pushim, Guardiola merr vendimin për mesfushorin spanjoll

Rodri tha publikisht se ka nevojë për pushim, Guardiola merr vendimin për mesfushorin spanjoll

Premier League
Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bundesliga
Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Liga e Kampionëve
Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Ndërkombëtare
Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Liga e Kampionëve
Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Ligat tjera
“Dua të luaj në ekipin e parë, më pëlqen De Bruyne” – talenti shqiptar i Man Cityt flet pasi nënshkroi kontratë

“Dua të luaj në ekipin e parë, më pëlqen De Bruyne” – talenti shqiptar i Man Cityt flet pasi nënshkroi kontratë

Premier League
Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Liga e Kampionëve
“Perez ka bërë një super stadium, por tani duhet ta rregullojë edhe barin” – Guardiola dhe Rodri me kritika për fushën

“Perez ka bërë një super stadium, por tani duhet ta rregullojë edhe barin” – Guardiola dhe Rodri me kritika për fushën

Liga e Kampionëve
City nuk heq dorë nga Paqueta, gati oferta e re për transferimin e brazilianit

City nuk heq dorë nga Paqueta, gati oferta e re për transferimin e brazilianit

Premier League