Man City

Man City

Manchester City, ndryshe klubi i njohur si klubi i qytetit të Mançesterit u themelua në vitin 1880 në emrin St. Arks (West Gorton), për t’u shndërruar më pas në vitin 1887 në Ardwick Association Football Club e më pas për të marrë edhe emrin që e ka sot Manchester City më 1894.

Manchester City ka luajtur deri në vitin 1923 në stadiumin Maine Road, teksa klubi u zhvendos në stadiumin e Qytetit të Mançesterit në vitin 2003.

Periudha më e suksesshme e klubit ishin vitet e fundit të 60-tave dhe të fillim 70-tave, ku ata fituan Kampionatin e Ligës, FA Cup, League Cup dhe Kupën e fituesve evropian të Kupave nën menaxhmentin e Joe Mercer dhe Malcolm Allison. Pasi e humbën finalen e vitit 1981, klubi kaloi nëpër periudha të këqija duke kulmuar në rënien nga liga deri në kategorinë e tretë të futbollit anglez për herë të parë ndodhi kjo më 1998.

Pasi e rifitoi statusin e klubit elitë në Ligën Premier, City u ble nga Abu Dhabi United Group më 2008 dhe tash është bërë prej klubeve më të pasura në botë. Në vitin 2011, Manchester City u kualifikua në Ligën e Kampionëve dhe fitoi FA Cup. Një vit më vonë City fitoi Ligën Premier, titullin e parë pas 44 vitesh. Në vitin 2014, City fitoi League Cup dhe titullin e dytë në Ligën Premier.

Në stinorin 2013/2014, Manchester City ishte klubi me të ardhurat më të larta në botën e futbollit me të ardhura vjetore prej 414.4 milionë euro, dhe është bërë ekipi i pestë më i vlefshëm i futbollit me një vlerë prej 1.38 miliardë dollarësh sipas revistës Forbes.

TROFETË kryesore

Trofetë

Liga Premier (6): 1936–37, 1967–68, 2011–12, 2013–14, 2017-18, 2018-19.

FA Cup (6): 1903–04, 1933–34, 1955–56, 1968–69, 2010–11, 2018-19

League Cup (7): 1969–70, 1975–76, 2013–14, 2015–16, 2017–18, 2018-19, 2019/20.

Community Shield (6): 1937, 1968, 1972, 2012, 2018, 2019.

Kupa UEFA (1): 1969–70.

6595 Artikuj