LAJMI I FUNDIT:

​MINI mbyll përkohwsisht fabrikën për shkak të Brexit

​MINI mbyll përkohwsisht fabrikën për shkak të Brexit

Prodhimi në fabrikën e Oksfordit, në të cilën prodhohen makina MINI, është pezulluar nga 29 marsi deri më 29 prill.

MINI, në pronësi të BMW gjermane, njoftoi se do të mbyllë përkohësisht fabrikën në tetor të vitit 2018, kur supozohet se Brexit zyrtarisht do të hyjë në fuqi në fund të marsit.

Ndërkohë, data e Brexit është zhvendosur, por MINI ka qëndruar pranë vendimit të mëparshëm.

Në Oksford nuk janë të lumtur për mbylljen e fabrikës për një muaj, pasi MINI është punëdhënësi më i madh në qytetin anglez.

Krerët e qytetit e konsiderojnë vendimin si të gabuar, pasi kaosi rreth Brexit nuk është e sigurt se MINI do të arrijë efektin e dëshiruar për të mbrojtur biznesin që mund të kërcënohet nga dalja e Britanisë së Madhe nga BE.

Përndryshe, MINI pikërisht për shkak të Brexit ka zhvendosur pushimin e tij të rregullt vjetor në punën e fabrikës më 29 mars, megjithëse zakonisht kjo  ndodh në fund të vitit.

BMW si pronar i markës pret që ajo të goditet veçanërisht nga Bregzita, përveç nëse arrihet një marrëveshje midis Britanisë dhe BE.

Kompania bavareze kohët e fundit njoftoi se për këtë arsye mund të jetë e detyruar të zhvendosë prodhimin e MINI në Holandë, duke i dhënë kështu një goditje të re industrisë automobilistike britanike, pasi Honda njoftoi më herët se do të mbyllë fabrikën në Swindon në 2021, pas përfundimit të prodhimit të gjeneratës së tanishme Civic.


Në trend Botë

Më shumë
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Amerika
Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Botë
Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Evropa
Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u

Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u "zhdukën nga faqja e dheut"

Evropa
Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Evropa
Kalo në kategori