0Shares

Këshilltari i presidentes Jahjaga, Ramush Tahiri ka mbrojtur presidenten në lidhje me akuzat se ka shkelur Kushtetutën me emërimin e Blerim Shalës në koordinator në bisedimet Kosovë-Serbi.

“Kritikuesit i referohen nenit 7 të Kushtetutës, që thotë se deputeti nuk mund të ushtrojë rol ekzekutiv, por ja që ky rast nuk është rol ekzekutiv, Shala do të jetë vetëm në funksion ndihmës, pasi bisedimet i bën kryeministri, pastaj është edhe Edita Tahiri negociatore teknike”, ka thënë Tahiri në RTK.

Positi Shalës, sipas tij, nuk është funksion ekzekutiv sepse nuk është i paraparë me asnjë ligj.

“As nuk është vend i hapur i ri nga presidenca. Presidentja ka të drejtën e dekretit, si akt juridik me të cilin emëron këshillet e ndryshme ose postet. Në këtë rast ka emëruar Blerim Shalën”, ka deklaruar Tahiri. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)