0Shares

Ishte pranë, por edhe larg. Ishte maji i vitit 2001, kur Juventus e pa titullin e Series A t’i ikte nga duart për të dytën vit me radhë.

Roma, që atëherë drejtohej nga Fabio Capello, kishte fituar 3-1 ndaj Parmës në javën e fundit të kampionatit dhe ishte shpallur kampione.

Ajo do të ishte hera e fundit, që Roma do të festonte një titull në Itali.

Totti, Batistuta, Montella dhe Cafu mbahen mend si lavdia e fundit e Romës.

Por ai brez që luajti me Juventus, në vitin 2001, të drejtuar nga Carlo Ancelotti, nuk u bë pjesë e historisë së klubit.

Megjithatë, ishte momenti kur këta futbollistë po bënin shkollën e karrierës.

Tani, 14 nga 27 anëtarët e asaj skuadre janë trajnerë. Ka nga ata që kanë arritur majat, por edhe nga ata që vazhdojnë punojnë në skuadra pa lavdi, por vetëm për të vazhduar jetën mas topit.

Këta janë 14 trajnerët që kanë luajtur së bashku te Juventus i sezonit 2000-2001 janë: Alessio Tacchinardi, Zinedine Zidane, Antonio Conte, Igor Tudor, Filippo Inzaghi, Gianluca Zambrotta, Edgar Davids, Paolo Montero, Ciro Ferrara, Gianluca Pessotto, Michelangelo Rampulla, Marco Zanchi, Athirson, Juan Esnaider.

Disa trajnerë të skuadrave të mëdha e disa prej tyre në skuadra të vogla

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)