LAJMI I FUNDIT:
Juventus

Juventus

13104 Artikuj

Info

Juventusi është klub futbollistik italian i bazuar në Torino. Është themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë, ndërsa nga viti 1923 është menaxhuar nga familja Agnelli. Është klubi i tretë më i vjetër në Itali. Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht.

I themeluar në vitin 1897 nga një grup studentësh torinezë (mes të cilëve ishte edhe presidenti i parë, Eugenio Canfari), Juventusi është klubi i tretë më i vjetër në Itali që gjatë gjithë historisë ka luajtur në Ligën e parë italiane (të njohur si Serie A nga viti 1929), pos në sezonin 2006/2007, kur u dërgua në Serie B si pasojë e skandalit të montimit të ndeshjeve, Calciopoli.

Gjatë viteve, Juventusi është bërë simbol i italianëve falë traditës së suksesit, gjë që ka pasur ndikim të madh edhe në shoqërinë italiane. Njëherësh, është klubi me kontributin më të madh në ekipin e përfaqësueses së Italisë, ku lojtarët bianconerë kanë luajtur rol të madh në triumfet e tyre në Kampionatet Botërore të viteve 1934, 1938, 1982 dhe 2006. Baza e tifozëve të Juves është më e madhe se e cilido klub tjetër italian dhe një ndër më të mëdhatë në botë.

Historikisht, Juventusi është klubi më i suksesshëm në futbollin italian dhe njëri prej laureatëve dhe më të rëndësishmëve globalisht. Në total ka fituar 59 tituj zyrtarë në nivel vendor dhe ndërkombëtar – më shumë se cilido klub tjetër italian. Rekord prej 31 titujsh zyrtarë kampionalë, rekord prej 10 Kupash të Italisë, rekord prej shtatët Superkupash italiane. Njëherësh ka fituar 11 tituj në nivel ndërkombëtar: Dy Kupa Interkontinentale, dy tituj të Ligës së Kampionëve, një ‘European Cup Winners’ Cup’, tri Kupa UEFA, një Kupë Intertoto dhe dy Superkupa të UEFA-s.

Në vitin 1985, nën drejtimin e Giovanni Trapattonit, Juventusi u bë klubi i parë në histori të futbollit evropian që i kishte fituar të tria garat e mëdha të organizuar nga UEFA: ‘European Champions’ Cup’ (tash Liga e Kampionëve), ‘Cup Winners’ Cup’ (që tash nuk ekziston) dhe Kupën UEFA. Pas triumfit në Kupën Interkontinentale (tash Kupa e Botës për Klube) në të njëjtin vit, Juve u bë klubi i parë në histori dhe akoma mbetet i vetmi që i ka fituar të gjitha garat e mundshme kontinentale dhe titullin botëror. Në vitin 2009, Federata Ndërkombëtare e Historisë së Futbollit dhe Statistikave  (IFFHS) e shpalli Juventusin klubin më të mirë në Itali dhe të dytin në Evropë për shekullin XX.

TROFETË kryesore

Vendore

Serie A (36): 1905, 1925–26, 1930–31, 1931–32, 1932–33, 1933–34, 1934–35, 1949–50, 1951–52, 1957–58, 1959–60, 1960–61, 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1974–75, 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1981–82, 1983–84, 1985–86, 1994–95, 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2002–03, (2004–05 dhe 2005–06 këta tituj i janë hequr si pasojë Calciopolit), 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20.

Serie B (1): 2006–07

Kupa e Italisë (13): 1937–38, 1941–42, 1958–59, 1959–60, 1964–65, 1978–79, 1982–83, 1989–90, 1994–95, 2014–15, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Superkupa e Italisë (8): 1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018.

Evropiane

Liga e Kampionëve (2): 1984–85, 1995–96.

UEFA Cup Winners’ Cup (1): 1983–84.

Kupa UEFA (3): 1976–77, 1989–90, 1992–93.

UEFA Intertoto Cup (1): 1999.

Superkupa UEFA (2): 1984, 1996.

Botërore

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube) (2): 1985, 1996.

Juventusi po tenton transferimin e një mesfushori për 55 milionë euro

Juventusi po tenton transferimin e një mesfushori për 55 milionë euro

Serie A
Gjiganti evropian kontakton përfaqësuesit e Toni Kroosit, synohet transferimi i gjermanit në verë

Gjiganti evropian kontakton përfaqësuesit e Toni Kroosit, synohet transferimi i gjermanit në verë

La Liga
Timo Werner mund të përfundojë në Serie A, dy gjigantët italianë po vëzhgojnë situatën e tij

Timo Werner mund të përfundojë në Serie A, dy gjigantët italianë po vëzhgojnë situatën e tij

Serie A
Juventus po shkëlqen përsëri nën urdhrat e Allegrit, përse disa tifozë po kërkojnë zëvendësimin e tij?

Juventus po shkëlqen përsëri nën urdhrat e Allegrit, përse disa tifozë po kërkojnë zëvendësimin e tij?

Serie A
Mazzari thotë se Juventusi i mposhti duke mos e kaluar gjysmën e fushës

Mazzari thotë se Juventusi i mposhti duke mos e kaluar gjysmën e fushës

Serie A
Allegri: Vendosëm Napolin shumë pas neve në renditje, për Scudetto duhet të vazhdojmë kështu

Allegri: Vendosëm Napolin shumë pas neve në renditje, për Scudetto duhet të vazhdojmë kështu

Serie A
Notat e lojtarëve, Juventus 1-0 Napoli: Vlerësimi për Amir Rrahmanin dhe të tjerët

Notat e lojtarëve, Juventus 1-0 Napoli: Vlerësimi për Amir Rrahmanin dhe të tjerët

Serie A
Zonja e Vjetër me hapa të sigurt, me golin e Gattit merr fitore ndaj Napolit

Zonja e Vjetër me hapa të sigurt, me golin e Gattit merr fitore ndaj Napolit

Serie A
Formacionet zyrtare, Juventus – Napoli: Të dy skuadrat kërkojnë maksimumin

Formacionet zyrtare, Juventus – Napoli: Të dy skuadrat kërkojnë maksimumin

Serie A
Juventusi do ta ndërpresë kontratën e Pogbas menjëherë pasi t’i konfirmohet dënimi

Juventusi do ta ndërpresë kontratën e Pogbas menjëherë pasi t’i konfirmohet dënimi

Serie A
Juventusi e refuzon ftesën e Al-Khelaifit për t’u ribashkuar në ECA

Juventusi e refuzon ftesën e Al-Khelaifit për t’u ribashkuar në ECA

Ndërkombëtare
Ronaldo tentoi të thyente rekordin e kërcimit të vendosur nga ai, shikoni se si përfundoi prova e tij

Ronaldo tentoi të thyente rekordin e kërcimit të vendosur nga ai, shikoni se si përfundoi prova e tij

Ligat tjera
Ndodh për herë të parë në Serie A: Lojtari i Juventusit do të mbajë një kamerë në trup gjatë ngrohjes për ndeshjen ndaj Napolit

Ndodh për herë të parë në Serie A: Lojtari i Juventusit do të mbajë një kamerë në trup gjatë ngrohjes për ndeshjen ndaj Napolit

Serie A
Doli pozitiv në doping, prokurorët kërkojnë dënim prej katër vjetësh për Pogban

Doli pozitiv në doping, prokurorët kërkojnë dënim prej katër vjetësh për Pogban

Serie A
Interi dhe Juventusi në ‘luftë’ për Zielinskin

Interi dhe Juventusi në ‘luftë’ për Zielinskin

Serie A
Juventusi gati të rinovojë kontratën e yllit kryesor të skuadrës

Juventusi gati të rinovojë kontratën e yllit kryesor të skuadrës

Serie A
Pse Juventusi i ka pezulluar bisedimet me Man Utd për Sanchon dhe kush është objektivi alternativ i Bianconerëve

Pse Juventusi i ka pezulluar bisedimet me Man Utd për Sanchon dhe kush është objektivi alternativ i Bianconerëve

Serie A
Si është të jesh trajner i Cristiano Ronaldos? Ikona italiane Andrea Pirlo tregon përvojën me menaxhimin e CR7 në Juventus

Si është të jesh trajner i Cristiano Ronaldos? Ikona italiane Andrea Pirlo tregon përvojën me menaxhimin e CR7 në Juventus

Serie A
Angelo Alessio i tregon Juventusit se çfarë u nevojitet për ta kompletuar skuadrën

Angelo Alessio i tregon Juventusit se çfarë u nevojitet për ta kompletuar skuadrën

Serie A
Ka luajtur vetëm 36 minuta dhe nuk ka shënuar ende, por Juventusi kërkon 30 milionë euro për sulmuesin e tyre

Ka luajtur vetëm 36 minuta dhe nuk ka shënuar ende, por Juventusi kërkon 30 milionë euro për sulmuesin e tyre

Serie A
Juventusi synon transferimin e dy yjeve të Manchester United me një ofertë qesharake

Juventusi synon transferimin e dy yjeve të Manchester United me një ofertë qesharake

Serie A
Juventus identifikon dy emra për afatin kalimtar të janarit

Juventus identifikon dy emra për afatin kalimtar të janarit

Serie A
Dy klubet angleze të gatshëm të paguajnë deri në 30 milionë euro për Matias Soule

Dy klubet angleze të gatshëm të paguajnë deri në 30 milionë euro për Matias Soule

Serie A
Barella tregon se kush është kundërshtari më i vështirë për Interin këtë sezon, pasi Napolin e mposhtën me lehtësi

Barella tregon se kush është kundërshtari më i vështirë për Interin këtë sezon, pasi Napolin e mposhtën me lehtësi

Serie A