0Shares

Këtë javë një kometë që mbërriti në skajet e sistemit tonë diellor do jetë e dukshme për herë të parë nga planeti ynë sepse ajo është duke iu afruar orbitës së tij. Kometa është 106 milionë km larg Tokës në pikën e saj më të afërt.

Një tjetër objekt i zbuluar, i quajtur 2016 WF9, ka bërë gjithashtu një tur përgjatë planetit tonë duke iu afruar orbitës së Jupiterit.

Në datën 25 shkurt të këtij viti, ai do i afrohet orbitës së Tokës, duke përshkruar një distancë prej 51 milionë kilometrash. NASA nuk ka zbuluar akoma nëse guri gjigant është një asteroid apo një kometë.

Gjysmë kometa C/2016 U1 NEOWISE, është mund të bëhet e dukshme nëpërmjet një palë dylbish, por megjithatë nuk është akoma e ditur nëse ajo do të jetë komplet e dukshme, transmeton noa.

Ajo po lëviz me shpejtësi të madhe drejt Tokës çdo ditë e më shumë por nuk konsiderohet si rrezik për planetin tonë.

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)