LAJMI I FUNDIT:

NASA

607 Artikuj

NASA braktis roverin hënor Viper pasi shpenzoi 450 milionë dollarë

NASA braktis roverin hënor Viper pasi shpenzoi 450 milionë dollarë

Lajme Teknologji
Fluturimi i Apollos 11

Fluturimi i Apollos 11

Fakte
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Shkencë
NASA ndan foto të “lindjes së Hënës” nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor

NASA ndan foto të “lindjes së Hënës” nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor

Shkencë
Ngjarje që ndodh një herë në jetë: NASA jep detaje për shpërthimin e yllit xhuxh

Ngjarje që ndodh një herë në jetë: NASA jep detaje për shpërthimin e yllit xhuxh

Shkencë
Njeriu që shkeli në Hënë krenar me hapjen e Observatorit – thotë se shumë shpejt do ta vizitojë Kosovën

Njeriu që shkeli në Hënë krenar me hapjen e Observatorit – thotë se shumë shpejt do ta vizitojë Kosovën

Kosovë
NASA i jep leje SpaceX të Musk për të shkatërruar Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

NASA i jep leje SpaceX të Musk për të shkatërruar Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

Shkencë
Familja amerikane kërkon 80 mijë dollarë dëmshpërblim nga NASA pasi mbeturinat hapësinore goditën shtëpinë e saj

Familja amerikane kërkon 80 mijë dollarë dëmshpërblim nga NASA pasi mbeturinat hapësinore goditën shtëpinë e saj

Nga Bota
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

Shkencë
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Interesante
NASA po lëshon një ‘yll artificial’ në orbitë

NASA po lëshon një ‘yll artificial’ në orbitë

Shkencë
Një stuhi masive diellore godet Marsin, çfarë do të thotë kjo për astronautët e ardhshëm në planetin e kuq?

Një stuhi masive diellore godet Marsin, çfarë do të thotë kjo për astronautët e ardhshëm në planetin e kuq?

Shkencë
NASA publikoi gabimisht një video nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe shkaktoi shumë spekulime

NASA publikoi gabimisht një video nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor dhe shkaktoi shumë spekulime

Shkencë
Rrëzohet aeroplani në Uashington, vdes astronauti amerikan që realizoi fotografinë ikonike në hapësirë

Rrëzohet aeroplani në Uashington, vdes astronauti amerikan që realizoi fotografinë ikonike në hapësirë

Nga Bota
Zbulohet një planet “potencialisht i banueshëm” me madhësi sa të Tokës – 40 vite dritë larg

Zbulohet një planet “potencialisht i banueshëm” me madhësi sa të Tokës – 40 vite dritë larg

Shkencë
NASA lëshon njërin nga dy satelitët që do të zbulojnë misteret e poleve të Tokës

NASA lëshon njërin nga dy satelitët që do të zbulojnë misteret e poleve të Tokës

Shkencë
Misioni PREFIRE i NASA-s është gati për të zbuluar misteret e poleve të Tokës

Misioni PREFIRE i NASA-s është gati për të zbuluar misteret e poleve të Tokës

Shkencë
Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Kuriozitete
Për t’u stërvitur për një rikthim në Hënë, astronautët po vrapojnë rreth “Murit të vdekjes”

Për t’u stërvitur për një rikthim në Hënë, astronautët po vrapojnë rreth “Murit të vdekjes”

Shkencë
Shkencëtarët zbuluan se si u formua zemra në Pluton

Shkencëtarët zbuluan se si u formua zemra në Pluton

Shkencë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Shkencë
NASA shkëputi një grumbull gurësh të mëdhenj nga një asteroid – ata mund të rrezikojnë misionet e ardhshme

NASA shkëputi një grumbull gurësh të mëdhenj nga një asteroid – ata mund të rrezikojnë misionet e ardhshme

Shkencë
NASA tregon se çfarë ishte objekti misterioz që “çau çatinë e shtëpisë në Florida”

NASA tregon se çfarë ishte objekti misterioz që “çau çatinë e shtëpisë në Florida”

Amerika
Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Nga Bota


mob5