LAJMI I FUNDIT:

Amerika

221 Artikuj

Tajvani ende mund të shmang fatin e Ukrainës

Tajvani ende mund të shmang fatin e Ukrainës

Gideon Rachman
Ai që sundon valët e sundon botën dhe Kriza e Detit të Kuq do të tregojë nëse kjo është e vërtetë

Ai që sundon valët e sundon botën dhe Kriza e Detit të Kuq do të tregojë nëse kjo është e vërtetë

Opinione
Përvoja e Erdoğanit në Turqi është mësim i mirë për ShBA-në përkitazi me Trumpin

Përvoja e Erdoğanit në Turqi është mësim i mirë për ShBA-në përkitazi me Trumpin

Gönül Tol
KFOR-i amerikan në Bondsteel trajnon anëtarët e ShKShMK-së për mjekësinë emergjente dhe evakuim nga ajri me helikopter

KFOR-i amerikan në Bondsteel trajnon anëtarët e ShKShMK-së për mjekësinë emergjente dhe evakuim nga ajri me helikopter

Kosovë
Irani po e shënjestron Perëndimin e ne kemi shumë pak anije për ta ndaluar

Irani po e shënjestron Perëndimin e ne kemi shumë pak anije për ta ndaluar

Alan West
Amerika dhe rrënimi i rendit global

Amerika dhe rrënimi i rendit global

Gideon Rachman
Arrestohet ish-ambasadori amerikan, akuzohet se ka shërbyer fshehurazi si agjent i qeverisë së Kubës

Arrestohet ish-ambasadori amerikan, akuzohet se ka shërbyer fshehurazi si agjent i qeverisë së Kubës

Nga Bota
Mjeshtri i proceseve paqësore, Harold H. Saunders: Dialogu është i vështirë, por më i mirë se lufta

Mjeshtri i proceseve paqësore, Harold H. Saunders: Dialogu është i vështirë, por më i mirë se lufta

Fakte
Cili është fundi i lojës në Ukrainë?

Cili është fundi i lojës në Ukrainë?

Stephen Blank
E kemi mundësinë për paqen e qëndrueshme në Gazë dhe këta janë hapat që duhet bërë

E kemi mundësinë për paqen e qëndrueshme në Gazë dhe këta janë hapat që duhet bërë

Roee Kibrik
Aeroplani i marinës amerikane “kapërcen pistën” dhe përfundon në oqean

Aeroplani i marinës amerikane “kapërcen pistën” dhe përfundon në oqean

Amerika
Netanyahu është pengesë për Bidenin: Paqja është e pamundur, nëse Bibi sundon

Netanyahu është pengesë për Bidenin: Paqja është e pamundur, nëse Bibi sundon

Simon Tisdall
Fitorja e Trumpit do ta ndryshojë botën

Fitorja e Trumpit do ta ndryshojë botën

Martin Wolf
Roma ra, por a do të bie Perëndimi që njohim sot?

Roma ra, por a do të bie Perëndimi që njohim sot?

Libri
Netanyahu është albatros në qafën e Bidenit

Netanyahu është albatros në qafën e Bidenit

Edward Luce
Amerika, Irani dhe kërcënimi për një lufte më të gjerë në Lindjen e Mesme

Amerika, Irani dhe kërcënimi për një lufte më të gjerë në Lindjen e Mesme

Gideon Rachman
Diplomacia përballet me katër sfida të vështira për Izraelin dhe për Gazën

Diplomacia përballet me katër sfida të vështira për Izraelin dhe për Gazën

Tom Fletcher
Nuk ka më shpëtim për Rusinë e Vladimir Putinit

Nuk ka më shpëtim për Rusinë e Vladimir Putinit

Richard Kemp
Epoka e re e errët gjeopolitike mund të shkatërrojë iluzionet fatale të Perëndimit

Epoka e re e errët gjeopolitike mund të shkatërrojë iluzionet fatale të Perëndimit

Sherelle Jacobs
“Është mirë të jesh në shtëpi”, thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

“Është mirë të jesh në shtëpi”, thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

Nga Bota
Pikëpamja e “Guardian”-it për të ardhmen e Kosovës: Evropa duhet të bëjë më shumë

Pikëpamja e “Guardian”-it për të ardhmen e Kosovës: Evropa duhet të bëjë më shumë

Opinione
Miti për Kinën si superfuqi e ardhshme

Miti për Kinën si superfuqi e ardhshme

Opinione
Krimi i organizuar u shpik nga ndalimi i alkoolit

Krimi i organizuar u shpik nga ndalimi i alkoolit

Fakte
Në kohët e vështira, Rusia kthehet te shokët e Luftës së Ftohtë

Në kohët e vështira, Rusia kthehet te shokët e Luftës së Ftohtë

Jeremi Suri


mob5