LAJMI I FUNDIT:

SHBA ndalon dhënien e licencave për eksport tek Huawei kinez

SHBA ndalon dhënien e licencave për eksport tek Huawei kinez

Administrata e Biden ka ndaluar miratimin e licencave për kompanitë amerikane për të eksportuar shumicën e artikujve tek Huawei të Kinës, sipas tre personave të njohur me këtë çështje.

Huawei është përballur me kufizimet amerikane mbi eksportin e pajisjeve për rrjetin 5G dhe teknologjitë e tjera tani e disa vite, por që zyrtarët e Departamentit Amerikan të Tregtisë kanë dhënë licenca për disa firma amerikane për t’i shitur mallra dhe teknologji të caktuara kompanisë kineze. Qualcomm Inc në vitin 2020 mori lejen për t’i shitur çipa 4G të Huawei.

Një zëdhënës i Departamentit të Tregtisë tha se zyrtarët “vlerësojnë vazhdimisht politikat dhe rregulloret tona”, por nuk komentojnë bisedimet me kompani specifike. Huawei dhe Qualcomm nuk pranuan të komentojnë. Bloomberg dhe Financial Times raportuan më parë këtë lëvizje, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Një person në dijeni me çështjen bëri të ditur se zyrtarët amerikan po krijojnë një politikë të re formale të ndalimit të eksportit të mallrave tek Huawei që do të përfshinte artikuj nën nivelin 5G, duke përfshirë artikujt 4G, Wifi 6 dhe 7, inteligjencën artificiale dhe informatikë me performancë të lartë dhe artikujt për cloud.

Një person tjetër tha se masa pritej të pasqyronte shtrëngimin e politikës së administratës Biden ndaj Huawei gjatë vitit të kaluar. Licencat për çipat 4G që nuk mund të përdoreshin për 5G, të cilat mund të ishin miratuar më herët, po refuzoheshin, tha personi. Në fund të administratës Trump dhe në fillim të administratës Biden, zyrtarët kishin dhënë ende licenca për artikujt specifikë për aplikacionet 4G.

Reklama
Reklama

Zyrtarët amerikanë e kanë vendosur Huawei-n në listën e zezë të tregtimit në vitin 2019, duke kufizuar furnizuesit nga eksportimi i artikujve dhe teknologjisë tek kompania kineze, përveç nëse atyre u jepet licenca. Ata vazhduan t’i ngushtojnë këto masa në mënyrë që të ulin aftësinë e Huawei për blerjen ose dizajnimin e çipave gjysmëpërçues që fuqizojnë shumicën e produkteve të tyre. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Qytetet po klonohen në botën virtuale - çfarë do të thotë kjo për të ardhmen

Qytetet po klonohen në botën virtuale - çfarë do të thotë kjo për të ardhmen

Teknologji
Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Musk në mesin e ekspertëve që kërkojnë që trajnimi i sistemeve të AI-s të pezullohet për shkak të frikës së një kërcënimi për njerëzimin

Teknologji
Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Burri që bleu një NFT për 2.9 milionë dollarë, priste ta shiste për 48 milionë por befasohet me atë se çka i ofruan blerësit

Teknologji
Apple pritet të prezantojë kufjet e shumëpritura të realitetit virtual

Apple pritet të prezantojë kufjet e shumëpritura të realitetit virtual

Teknologji
Nokia do të dërgojë rrjetin 4G në Hënë

Nokia do të dërgojë rrjetin 4G në Hënë

Teknologji
Disa përdorues thanë se iu janë shfaqur biseda të përdoruesve të tjerë në ChatGPT, kompania thotë se është ndrequr gabimi

Disa përdorues thanë se iu janë shfaqur biseda të përdoruesve të tjerë në ChatGPT, kompania thotë se është ndrequr gabimi

Teknologji
Kalo në kategori