0Shares

Lideri i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka deklaruar se Qeveria e Kosovës duhet të sillet me serbët në veri në të njëjtën mënyrë si do të sillet Qeveria e Serbisë me shqiptarët në Luginën e Preshevës.

“Nëse shqiptarëve atje ju preket një fije floku edhe Qeveria e Kosovës duhet të veprojë njëjtë”, ka thënë Spahiu në emisionin “Rubikon” të KTV-së.

Spahiu shpalosi edhe platformën e Aleancës Kuq e Zi, ku ritheksoi objektivin e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë në një shtet të vetëm, duke mohuar se bashkësia ndërkombëtare është kundër këtij projekti dhe “mosbesimi i tyre qëndron në faktin se ata kanë përballë tyre një klasë të inkriminuar politike, si në Tiranë ashtu edhe në Prishtinë”.

Ai tha se model i mirë për integrim në BE mundet të merret rasti i Kroacisë, e cila ishte në gjendje t’ia dorëzojë drejtësisë edhe kryeministrin e saj vetëm për të krijuar standarde të mirëfillta të respektimit të ligjit.

I pari i ‘kuqezinjve’ shprehu besimin se në zgjedhjet e qershorit në Shqipëri do të krijojnë për herë të parë një ‘Qeveri Kuq e Zi’, ndërsa mohoi koalicionet e mundshme me Partinë Demokratike ose Partinë Socialiste. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)