Meksika

Meksika është e skuadra e 13 në renditjen e përgjithshme të FIFA-s. Arritjen më të madhe kjo përfaqësuese e ka shënuar në vitet 1970 dhe 1986, kur ka luajtur në çerekfinale të Kampionatit Botëror.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi i 13-ti

Historia në Kupën e Botës

Pjesëmarrja e parë në Botëror: 1930

Pjesëmarrja e fundit në Botëror: 2018

Arritja më e madhe: Çerekfinale 1970, 1986

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj: 0

Trajner: Gerardo Martino

Trajneri i njohur argjentinas, Tata Martino ka marr drejtimin e Meksikës në vitin 2019, pas botërorit në Rusi.

Ai ka qenë trajner edhe i Barcelonës dhe Argjentinës para se të marr drejtimin e Meksikës.

Martino dhe Meksika fituan Kupën e Artë CONCACAF ndaj rivalëve të Shteteve të Bashkuara m rezultat 1–0 , titulli i tij i parë kombëtar.

Ylli i kombëtares: Hector Herrera

Edhe pse ka lojtarë si Raul Jimenez, Hirving Lozano e Edson Alvarez, mesfushori Herrera konsiderohet lider i Meksikës.

Ai ka bërë karrierë në Porto dhe Atletico Madrid para se të kalonte këtë vit në SHBA te Houston Dinamo.

Herrera ka mbi 100 ndeshje për Meksikën dhe ka shënuar 10 gola.