Katari

Katari është nikoqir i Kupës së Botës dhe si i tillë me rregulla të FIFA-s i lejohet të marrë pjesë nga faza e grupeve. Përfaqësuesja e tyre luajti ndeshjen e saj të parë zyrtare më 27 mars 1970 kundër Bahreinit që ishte vendas, duke humbur 1–2 pasi Mubarak Faraj shënoi golin e vetëm për Katarin.

Ekipi i tyre luajti ndeshjen e parë kualifikuese të Kupës së Botës në vitin 1977.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 1

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1977

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 1990

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Përfaqësuesja e Katarit arriti kulmin e saj në vitet 1990, kur skuadra humbi dy kualifikime për Kupën e Botës (1990,1998) në fazat përfundimtare

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj të Botës: 0

Trajneri: Felix Sanchez

Nga hiçi, ai e bëri Katarin kampion aziatik me metodat e tij spanjolle dhe ADN-ën e Barçës, duke luajtur futboll me pasime të shkurta dhe të shpejta. Katari i tij luan mjaft mirë.

Ylli i ekipit: Akram Afif

Më i miri padyshim. Teknik të jashtëzakonshme, zakonisht sulmon nga e majta – i pandalshëm. Xavi e kishte në Al Sadd dhe e adhuronte talentin e tij.