Portugalia e fortë për Kamerunin

Portugalia ka shënuar fitore ndaj Kamerunit me rezultat 3-1, në miqësoren përgatitore para Botërorit që fillon më 11 qershor.

Portugalia u paraqit në takim me formacionin më të fortë, ashtu si Kameruni. Ishte Raul Meireles ai që pas shërbimit të Simaos shënoi për golin e parë të Portugalisë (32’). Vetëm dy minuta më vonë, Eto’o merr dy kartonë të verdhë dhe përjashtohet nga loja.

Fituesi u përcaktua me të filluar pjesa e dytë. Raul Meireles kësaj radhe i asistuar nga Nani shënoi për 2-0 (47’), ndërsa rezultatin e zbuti Pier Wbo (69’). Luis Nani sa për formalitet e shënoi edhe golin e tretë dhe të fundit për Portugalinë në këtë takim për 3-1 (81’).

Kjo fitore për Portugalinë ka domethënie të madhe para Botërorit, pasi që forma e mirë e portugezëve automatikisht i futë ata në rrethin e favoritëve. /Telegrafi/