LAJMI I FUNDIT:
Përfaqësuesja e Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës

5378 Artikuj

Info

Kosova si shtet është pranuar në FIFA dhe UEFA në vitin 2016.  Ekipi përfaqësues luan ndeshje zyrtare që nga ky vit.

Para luftës

Pas mëvetësimit të futbollit nga Serbia, ndeshjen e parë e zhvilluar me 14 shkurt 1993, kundër Shqipërisë.

Formacioni përbëhej nga Ahmet Beselica, Ardian Kozniku , Bardhyl Seferi, Fadil Berisha, Gani Llapashtica, Genc Hoxha, Isa Sadriu, Kushtrim Munishi, Muharrem Sahiti, Sadullah Ajeti dhe Selajdin Jerliu.

Pas luftës

Më 7 shtator 2002. Kosova për herë të parë pas Luftës së Kosovës luajti një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë dhe ndeshja përfundoi me një humbje minimale prej 0-1.

Formacioni kishte lojtarë Ahmet Beselica, Ardian Kozniku, Arsim Abazi, Besnik Kollari, Fadil Ademi, Faruk Statovci, Ismet Munishi, Mehmet Dragusha, Sunaj Keqi, Xhevdet Llumnica dhe Zenun Selimi.

Më 15 qershor 2007. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 ndaj Arabisë Saudite.

Ishte hera e parë që Kosova luajti një ekip që ka marrë pjesë në Kupë e Botës.

Kristian Nushi shënoi nga penalltia në minutën e 84-të.

Leja nga FIFA për të luajtur miqësore

Kosova ndeshjen e parë zyrtare miqësore e ka zhvilluar kundër Haitit që u mbyll 0-0.

Më 13 janar 2014, ekipi kombëtar i është dhënë leja nga FIFA për të luajtur kundër shoqatave anëtare të FIFA-s.

Ndeshja kundër Haitit u zhvillua me 5 mars 2014, pas vendimit të FIFA-s.

Pas ndeshjes kundër Haitit, u zhvilluan edhe pesë ndeshje me Turqinë, Senegalin, Omanin, Guinea Ekuatoriale dhe në fund me Shqipërinë .

Fitorja e parë në këto miqësore ishte kundër Omanit me një fitore minimale 1-0 në shtëpi.

Eliminatoret e para

Më 9 qershor 2016 , Kosovës iu dha leje të luajë për kualifikimet e Kampionatit Botëror.

Kosova ishte në grup me Kroacinë, Finlandën, Islandën, Turqinë dhe Ukrainën. Mori vetëm një pikë nga këto kualifikime.

“Mund ta ndaloj secilin, Daku iku për konkurrencën me Muriqin” – kryetari i FFK-tregon për memorandumin që ka me FSHF-në

“Mund ta ndaloj secilin, Daku iku për konkurrencën me Muriqin” – kryetari i FFK-tregon për memorandumin që ka me FSHF-në

Përfaqësuesja e Kosovës
Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Përfaqësuesja e Kosovës
Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Përfaqësuesja e Kosovës
Ish-presidenti i FC Prishtinës, Remzi Ejupi thotë se Benik Hasi është njeriu i duhur për ta udhëhequr Përfaqësuesen e Kosovën – ka kritika edhe në drejtim të FFK-së

Ish-presidenti i FC Prishtinës, Remzi Ejupi thotë se Benik Hasi është njeriu i duhur për ta udhëhequr Përfaqësuesen e Kosovën – ka kritika edhe në drejtim të FFK-së

Përfaqësuesja e Kosovës
Dardanet kryejnë stërvitjen e fundit para ndeshjes me Bullgarinë, optimizëm për fitore

Dardanet kryejnë stërvitjen e fundit para ndeshjes me Bullgarinë, optimizëm për fitore

Përfaqësuesja e Kosovës
Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Renditja e re e FIFA-s: Kosova ngritet në pozitë rekord, Shqipëria bie për tri pozita

Përfaqësueset
Ish trajner i Monacos dhe Granadas, Roberto Moreno, kandidat për postin e përzgjedhësit te Kosova

Ish trajner i Monacos dhe Granadas, Roberto Moreno, kandidat për postin e përzgjedhësit te Kosova

Përfaqësuesja e Kosovës
“Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut…., nuk kanë lidhje me kualifikimet për Euro 2024” – ish legjenda franceze i ashpër me vendet e vogla

“Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut…., nuk kanë lidhje me kualifikimet për Euro 2024” – ish legjenda franceze i ashpër me vendet e vogla

Përfaqësuesja e Kosovës
Trajneri i Paderborn, Kwasniok: Muslija është lodhur shumë në ndeshjet e Kosovës, shihet në fytyrën e tij

Trajneri i Paderborn, Kwasniok: Muslija është lodhur shumë në ndeshjet e Kosovës, shihet në fytyrën e tij

Ligat tjera
Lëndimi me Kosovën i kushton Milot Rashicës me dy javë ndalesë

Lëndimi me Kosovën i kushton Milot Rashicës me dy javë ndalesë

Përfaqësuesja e Kosovës
Ilir Daja, kandidati kryesor për të marrë drejtimin e Kosovës

Ilir Daja, kandidati kryesor për të marrë drejtimin e Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
“Nuk di se çfarë duhet të bëj më shumë si trajner”, Tahir Batatina ofrohet për postin e përzgjedhësit të Kosovës

“Nuk di se çfarë duhet të bëj më shumë si trajner”, Tahir Batatina ofrohet për postin e përzgjedhësit të Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
Pesë karakteristikat që duhet t’i ketë një përzgjedhës sipas ChatGPT-së për të marrë drejtimin e Kosovës

Pesë karakteristikat që duhet t’i ketë një përzgjedhës sipas ChatGPT-së për të marrë drejtimin e Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
Prej pranimit, Kosova kishte katër përzgjedhës – i pesti do të ketë punë shumë të vështirë

Prej pranimit, Kosova kishte katër përzgjedhës – i pesti do të ketë punë shumë të vështirë

Përfaqësuesja e Kosovës
“Kandidat serioz” – Blaz Sliskovic shihet si përzgjedhësi i ri i Kosovës

“Kandidat serioz” – Blaz Sliskovic shihet si përzgjedhësi i ri i Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
Këto ishin rezultatet e Primoz Glihas në krye të Kosovës

Këto ishin rezultatet e Primoz Glihas në krye të Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
ChatGPT jep pesë sugjerime për postin e përzgjedhësit të Kosovës – secili më i dëshmuar se tjetri

ChatGPT jep pesë sugjerime për postin e përzgjedhësit të Kosovës – secili më i dëshmuar se tjetri

Përfaqësuesja e Kosovës
Zyrtare: FFK njofton largimin e përzgjedhësit Primoz Gliha

Zyrtare: FFK njofton largimin e përzgjedhësit Primoz Gliha

Përfaqësuesja e Kosovës
Sondazh: Kush është fajtori kryesor për gjendjen dhe formën e ekipit të Kosovës? 

Sondazh: Kush është fajtori kryesor për gjendjen dhe formën e ekipit të Kosovës? 

Përfaqësuesja e Kosovës
Eliminatore me lloç, ku edhe përfunduam në lloç – nga ëndrra për Euro 2024 në vendin e pestë!

Eliminatore me lloç, ku edhe përfunduam në lloç – nga ëndrra për Euro 2024 në vendin e pestë!

Përfaqësuesja e Kosovës
Muslija: Dhamë maksimumin, por në fund vlen vetëm rezultati

Muslija: Dhamë maksimumin, por në fund vlen vetëm rezultati

Përfaqësuesja e Kosovës
Kurti pas humbjes së Kosovës në “Fadil Vokrri”: Mundemi më shumë se kaq

Kurti pas humbjes së Kosovës në “Fadil Vokrri”: Mundemi më shumë se kaq

Kosovë
Vojvoda: E kemi dhënë maksimumin, por duhet të marrim më shumë përgjegjësi

Vojvoda: E kemi dhënë maksimumin, por duhet të marrim më shumë përgjegjësi

Përfaqësuesja e Kosovës
Fidan Aliti: Kualifikimi ka mbaruar dhe realiteti është tabela – jemi të zhgënjyer

Fidan Aliti: Kualifikimi ka mbaruar dhe realiteti është tabela – jemi të zhgënjyer

Përfaqësuesja e Kosovës