LAJMI I FUNDIT:

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan, përmes një letre të hapur ka bërë thirrje Departamentit Amerikan të Shtetit dhe administratës Biden, të mbështes Republikën e Kosovës në zbatimin e rendit dhe ligjit dhe kundër veprimeve të Republikës së Serbisë.

Reklama

Në letrën drejtuar Sekretarit amerikan, Antony Blinken, thuhet se Serbia po ndërhyn në çështjet e brendshme të të gjitha vendeve në rajon që Begradi i konsideron “Bota serbe”, të kopjuar nga “Bota ruse”.

“Në Ballkan, jo vetëm Kosova, por Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi janë në rrezik të vazhdueshëm të dhunës së frymëzuar të Serbisë dhe presidentit Vuçiq dhe trazirave politike e qytetare, të cilat pothuajse gjithmonë mbështeten nga Rusia”, thuhet në letër.

Kjo letër vjen pasi Kosova, synon të zbatojë Kushtetutën dhe ligjet e saj, si dhe rezultatet e zgjedhjeve lokale të mbështetura nga SHBA-ja dhe partnerët ndërkombëtarë, në shërbim të të gjithë qytetarëve të saj dhe anembanë vendit.

Duke folur për protestën e dhunshme në veri, KSHA, thotë se veprimet e Serbisë janë të papranueshme.

“Ky është një qëndrim agresiv i papranueshëm që ka marrë qeveria serbe kundër Kosovës dhe NATO-s. Gatishmëria e Serbisë për të kërcënuar me vendosjen e forcës ushtarake kundër Kosovës dhe NATO-s, si dhe për të frymëzuar bandat civile për të sulmuar të njëjtën gjë, janë një kujtesë e patundur e pabesueshmërisë së plotë të presidentit aktual serb dhe regjimit të tij si partner i Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit”.

“Ne ju bëjmë thirrje sekretarit Blinken, të kujtojë se Kosova është një aleate e fortë dhe e përkushtuar e Shteteve të Bashkuara. Së bashku, Shtetet e Bashkuara, Kosova dhe partnerët e tyre perëndimorë kanë krijuar jo vetëm një vend të pavarur dhe sovran, por edhe një demokraci udhëheqëse në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë”, thuhet në letër.

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan tutje thotë se mbështet fuqimisht një zgjidhje paqësore të krizës, përmes dialogut dhe proceseve demokratike, siç po ndiqet nga administrata Biden.

“Ne përgëzojmë përpjekjet e mëdha të ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, për thellimin e marrëdhënieve SHBA-Kosovë dhe menaxhimin e kësaj situate të sigurisë”.

Në letër po ashtu thuhet se Komuniteti është kundër qasjes aktuale të Shteteve të Bashkuara për ushtrimin e presionit të njëanshëm ndaj qeverisë së Kosovës për t’u angazhuar në koncesione me Serbinë, duke përfshirë tërheqjen e kryetarëve të zgjedhur nga ndërtesat komunale, duke rënë dakord për themelimin e një Asociacioni të Serbisë.

“Komunat dhe koncesionet e tjera të njëanshme që as nuk janë reciproke nga Serbia dhe as nuk përputhen me parimet e shtetit të së drejtës, legjitimitetit demokratik dhe integritetit territorial”.

Komuniteti shqiptar në fund i bën thirrje që çdo zgjidhje e kësaj krize dhe ngecjes politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të jetë në harmoni të plotë me Kushtetutën aktuale të Kosovës, Propozimin Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës të Presidentit Ahtisaari dhe një dialog i cili nuk e cenon por përkundrazi e afirmon. sovraniteti i Kosovës.

“Ne inkurajojmë fuqimisht SHBA-në që të mbështesë një dialog që çon në njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në fund./Telegrafi/

Letrën në gjuhën angleze mund ta gjeni KËTU.

Në trend Lajme

Më shumë
Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Lajme
Mahmuti thotë se UÇK-ja nuk ka vrarë civilë, mohon se është autor i Komunikatës së 59-të të UÇK-së

Mahmuti thotë se UÇK-ja nuk ka vrarë civilë, mohon se është autor i Komunikatës së 59-të të UÇK-së

Drejtësi
Gërvalla takohet me sekretarin Blinken: Llidhja e fortë midis Kosovës dhe SHBA-së u duk në bisedën e shkurtër, por substanciale

Gërvalla takohet me sekretarin Blinken: Llidhja e fortë midis Kosovës dhe SHBA-së u duk në bisedën e shkurtër, por substanciale

Lajme
Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Lajme
Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Drejtësi
Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Lajme
Kalo në kategori