LAJMI I FUNDIT:

Chelsea publikon raportin financiar për vitin 2022 – humbje miliona euro

Chelsea publikon raportin financiar për vitin 2022 – humbje miliona euro

Chelsea ka publikuar raportin financiar për vitin 2022, derisa u bë e ditur se ata kanë pasur humbje për shkak të sanksioneve të vendosura ndaj ish-pronarit Roman Abramovich sezonin e kaluar.

Reklama

Blutë detajuan një humbje të përgjithshme neto prej 130 milionë euro, pavarësisht se gjeneruan fitim afro 135 milionë në shitjen e lojtarëve, raporton Daily Telegraph.

Chelsea bëri të ditur se do të vazhdojë të jetë në përputhje me rregulloret financiare të UEFA-s dhe Ligës Premier, pavarësisht se ka shpenzuar një rekord botëror prej mbi 700 milionë euro në dy afatet e fundit kalimtare.

Katër stadiumet ku Chelsea mund të luajë, në rast se kalon plani për ridazjnimin e Stamford Bridge
Lexo po ashtu Katër stadiumet ku Chelsea mund të luajë, në rast se kalon plani për ridazjnimin e Stamford Bridge

Kjo përkundër sanksioneve të vendosura ndaj Abramovich nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në mars 2022, pasi sulmet ruse ndaj Ukrainës, bënë që të ketë kufizime ndaj klubit londinez.

Sipas një licence të posaçme të lëshuar nga Departamenti për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport, ata nuk mund të mblidhnin të ardhura nga aktiviteti i ndeshjeve, shitja, ngjarjet apo partneritetet tregtare.

Chelsea njoftoi gjithashtu një shpenzim të papërcaktuar të njëhershëm prej 34 milionë euro për shkak të sanksioneve dhe pandemisë COVID-19.

Eksod te Chelsea: 13 lojtarët që nuk e kanë vendin të sigurt në Stamford Bridge
Lexo po ashtu Eksod te Chelsea: 13 lojtarët që nuk e kanë vendin të sigurt në Stamford Bridge

Shitjet e lojtarëve, duke përfshirë ato të Tammy Abraham te Roma, Marc Guehi te Crystal Palace, Fikayo Tomori te Milani dhe Kurt Zouma te West Ham United, ndihmuan në minimizimin e humbjeve në një vit që Romelu Lukaku u transferua nga Interi në një rekord të atëhershëm të klubit. Marrëveshje prej 115 milionë euro.

Chelsea është në listën vëzhguese të UEFA-s për shpenzimet e tyre dhe aktualisht ndodhet në vendin e 10-të në Ligën Premier, duke u përballur me një skenar të mundshëm për të humbur mbi 100 milionë euro të ardhura nëse dështon të kualifikohet në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Premier League
Messi konfirmon largimin nga PSG

Messi konfirmon largimin nga PSG

Ligue 1
Tifozët e Man Utd tronditën kur e kuptojnë koston e transferimit të Garnachos nga Atletico Madridi

Tifozët e Man Utd tronditën kur e kuptojnë koston e transferimit të Garnachos nga Atletico Madridi

Premier League
Ai mori afërsisht 600 mijë euro për katër ndeshje dhe e rrëzoi ekipin e tij në një kategori më poshtë – “Big Sam” theu edhe rekordin e vitit 2016

Ai mori afërsisht 600 mijë euro për katër ndeshje dhe e rrëzoi ekipin e tij në një kategori më poshtë – “Big Sam” theu edhe rekordin e vitit 2016

Premier League
Notat e lojtarëve: Manchester City 2-1 Manchester United

Notat e lojtarëve: Manchester City 2-1 Manchester United

Premier League
Bellingham do të kalojë te Real Madridi për një shumë më të ulët se sa është raportuar

Bellingham do të kalojë te Real Madridi për një shumë më të ulët se sa është raportuar

Premier League
Kalo në kategori