LAJMI I FUNDIT:

Kuriozitete - Faqja 2

Si funksionon kalendari islamik hënor dhe pse Ramazani nuk bie çdo vit në të njëjtën datë?

Si funksionon kalendari islamik hënor dhe pse Ramazani nuk bie çdo vit në të njëjtën datë?

Kuriozitete
Në Japoni filmohet peshku që noton në një thellësi rekord prej 8336 metrash

Në Japoni filmohet peshku që noton në një thellësi rekord prej 8336 metrash

Kuriozitete
Aviokompania gjermane njofton se tani në aeroplanët e tyre pasagjerëve u ndalohet bartja e tutave

Aviokompania gjermane njofton se tani në aeroplanët e tyre pasagjerëve u ndalohet bartja e tutave

Kuriozitete
Gërmuesi i arit gjeti ‘një copëz të madhe’ – australiani e kuptoi se ‘ishte një bingo’ vetëm kur shkoi për ta shitur

Gërmuesi i arit gjeti ‘një copëz të madhe’ – australiani e kuptoi se ‘ishte një bingo’ vetëm kur shkoi për ta shitur

Kuriozitete
Në Egjipt, zbulohen më shumë se 2 mijë koka dashi të mumifikuara

Në Egjipt, zbulohen më shumë se 2 mijë koka dashi të mumifikuara

Kuriozitete
Superjahti i krijuar për të qenë “praktikisht i padukshëm”

Superjahti i krijuar për të qenë “praktikisht i padukshëm”

Kuriozitete
Nesër ndërrohet ora, do të flini një orë më pak

Nesër ndërrohet ora, do të flini një orë më pak

Kuriozitete
Profesori amerikan do të jetojë nën ujë për 100 ditë

Profesori amerikan do të jetojë nën ujë për 100 ditë

Kuriozitete
Bibla më e vjetër hebraike në botë, pritet që të shitet për 50 milionë dollarë

Bibla më e vjetër hebraike në botë, pritet që të shitet për 50 milionë dollarë

Kuriozitete
Çfarë dihet për truprojën e presidentit Zelensky i cili u bë një personazh i famshëm dhe ‘simbol seksi’ derisa e mbron shefin e tij nga Putini

Çfarë dihet për truprojën e presidentit Zelensky i cili u bë një personazh i famshëm dhe ‘simbol seksi’ derisa e mbron shefin e tij nga Putini

Kuriozitete
Karakteristika interesante të bretkosave që ndoshta nuk i keni ditur

Karakteristika interesante të bretkosave që ndoshta nuk i keni ditur

Kuriozitete
“Gishti i vdekjes”, filmohet fenomeni nënujor që vret gjithçka që prekë

“Gishti i vdekjes”, filmohet fenomeni nënujor që vret gjithçka që prekë

Kuriozitete
Shakaja interesante e amerikanëve, në Kaliforni shpërndajnë borën falas sepse ka rënë më shumë se 4 metra

Shakaja interesante e amerikanëve, në Kaliforni shpërndajnë borën falas sepse ka rënë më shumë se 4 metra

Kuriozitete
Historia pak e njohur e shampanjës

Historia pak e njohur e shampanjës

Kuriozitete
Burri në Kinë për të cilin pretendohej se i është djegur trupi nëntë vite më parë – është gjetur i gjallë

Burri në Kinë për të cilin pretendohej se i është djegur trupi nëntë vite më parë – është gjetur i gjallë

Kuriozitete
Sfera misterioze e gjetur në një plazh huton japonezët dhe shkakton një ‘stuhi’ spekulimesh

Sfera misterioze e gjetur në një plazh huton japonezët dhe shkakton një ‘stuhi’ spekulimesh

Kuriozitete
Ndodhë edhe kjo, qeni hidhet në det dhe arrin ta tremb peshkaqenin afro katër metra në Bahamas

Ndodhë edhe kjo, qeni hidhet në det dhe arrin ta tremb peshkaqenin afro katër metra në Bahamas

Kuriozitete
Irlandezi vdiq nga sulmi në zemër në ditën kur u sulmua nga gjeli “agresiv”

Irlandezi vdiq nga sulmi në zemër në ditën kur u sulmua nga gjeli “agresiv”

Kuriozitete
Cilat janë ‘ulëset më të sigurta në aeroplan’?

Cilat janë ‘ulëset më të sigurta në aeroplan’?

Kuriozitete
Menduan se kishte vdekur, 82-vjeçarja në New York nisi të marrë frymë në shtëpinë e funeralit

Menduan se kishte vdekur, 82-vjeçarja në New York nisi të marrë frymë në shtëpinë e funeralit

Kuriozitete
Njeriu që njihet si ‘ekspert i tërmeteve’ pretendon se ‘parashikoi’ tërmetin shkatërrues në Turqi dhe Siri – tri ditë më parë!

Njeriu që njihet si ‘ekspert i tërmeteve’ pretendon se ‘parashikoi’ tërmetin shkatërrues në Turqi dhe Siri – tri ditë më parë!

Kuriozitete
Shkencëtarët në Antarktidë gjetën një meteorit me peshë shtatë kilogramë

Shkencëtarët në Antarktidë gjetën një meteorit me peshë shtatë kilogramë

Kuriozitete
Rrëfimi për fluturimin më të gjatë në botë – piloti kaloi më shumë se dy muaj në ajër

Rrëfimi për fluturimin më të gjatë në botë – piloti kaloi më shumë se dy muaj në ajër

Kuriozitete
Binjaket më identike në botë që ndajnë të fejuarin, po tentojnë të mbeten shtatzënë të njëjtën kohë

Binjaket më identike në botë që ndajnë të fejuarin, po tentojnë të mbeten shtatzënë të njëjtën kohë

Kuriozitete