Çfarë thonë rregullat e UEFA-s për Carvajal që do të përballet me Anglinë në finalen e Euro 2024 pas kartonit të kuq në çerekfinale

Mbrojtësi i Real Madridit, Dani Carvajal humbi gjysmëfinalen e Spanjës në Euro 2024 ndaj Francës, por a do të jetë në gjendje të luajë kundër Anglisë në finale?

Të mërkurën mbrëma, Anglia rezervoi vendin e saj në finalen e Euro 2024 me fitoren 2-1 ndaj Holandës.

Skuadra e Gareth Southgate ishte herët në disavantazh në Dortmund, por Harry Kane shpejt barazoi nga penalltia pasi u pengua në zonë.

Anglia luajti futbollin e saj më të mirë të turneut në pjesën e parë, por pas pushimit ata gradualisht u kthyen mbrapa në gjysmën e tyre ndërsa Holanda shtynte për një gol të fitores.

Southgate befasoi me ndërrime duke inkuadruar Cole Palmer dhe Ollie Watkins me 10 minuta të mbetura për të luajtur, dhe ishte ky i fundit që shënoi golin e fitores në minutën e 90-të.

Lexo po ashtu Tifozët anglezë kërkojnë që tre lojtarë të startojnë në finalen e Euro 2024 kundër Spanjës

Anglia tani do të përballet me Spanjën në Berlin të dielën mbrëma, finalja e dytë radhazi e Tre Luanëve në një Kampionat Evropian.

Spanja gjithashtu erdhi nga disavantazhi në gjysmëfinalen e saj, duke mposhtur Francën me rezultat 2-1 në një përballje të fortë të martën mbrëma.

Skuadra e Luis de la Fuentes ishte pa disa lojtarë kyç; Robin Le Normand dhe Dani Carvajal me pezullim dhe Pedri për shkak të lëndimit.

Carvajal u pezullua pasi u përjashtua me karton të kuq gjatë fitores së Spanjës në çerekfinale kundër Gjermanisë. Mbrojtësi i Real Madridit u ndëshkua me karton të verdhë gjatë kohës shtesë, përpara se të merrte të dytin të verdhë për një ndërhyrje ndaj Jamal Musialës.

Megjithatë, kartoni i parë i verdhë i Carvajal në atë ndeshje gjithashtu shkaktoi një ndalim, pasi ishte i dyti i tij në turne.

Fatkeqësisht për Anglinë, duket se 32-vjeçari nuk do të duhet të kryejë dy pezullime të veçanta pasi UEFA nuk i bashkon pezullimet për grumbullimin e kartonëve të verdhë dhe kartonët e kuq.

Rregullat e UEFA-s për pezullimet nuk i referohen një ‘ndalimi me një ndeshje’ si dënim në të dyja rastet, por theksojnë se një lojtar do të pezullohet për “ndeshjen e radhës në garë”.

Lexo po ashtu Finalja e Euro 2024, Spanjë- Angli: Të gjitha detajet për dy finalistët e këtij edicioni

UEFA mund të ndajë pezullime më të gjata pas kartonëve të kuq të dhënë për “shkelje të rënda”, por ndëshkimi i Carvajal nuk bie në këtë kategori.

Ashtu si Carvajal, De La Fuente do të jetë në gjendje të inkuadrojë edhe Le Normand, pas përfundimit të dënimit të tij me një ndeshje.

Spanja do të mbetet pa Pedrin, i cili pësoi një dëmtim në gju në ndeshjen çerekfinale ndaj Gjermanisë.

Mbetet për t’u parë nëse Alvaro Morata do të jetë në formë pasi një sigurim i stadiumit e rrëzoi pas përfundimit të ndeshjes gjysmëfinale. /Telegrafi/

Barcelona do të detyrohet të paguajë më shumë se sa klauzola e lirimit për transferimin e Williams

Francezët po tallen për një gabim të rëndë që kanë bërë gjatë hapjes së Lojërave Olimpike

Sport
Shpërthen skandali i dopingut në Lojërat Olimpike – volejbollistja domenikane përjashtohet nga garat

Sport
Ish-fituesi i Kupës së Botës, Philipp Lahm, jep shtëpi me qira me Airbnb për vetëm 21 euro në natë - ai premton se do të mirëpresë personalisht mysafirët