Notat e lojtarëve, Leipzig 0-1 Real Madrid: Andriy Lunin më i miri në fushë

Real Madrid ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 në udhëtim ndaj Leipzig, në kuadër të fazës së 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve.

Goli i vetëm në këtë takim u shënua nga Brahim Diaz në minutën e 48-të, me spanjollin i cili shënoi një gol të jashtëzakonshëm.

Lojtari më i mirë në fushë sipas SofaScore ishte portieri ukrainas Andriy Lunin i cili mori notën 9.8 pasi bëri plotë nëntë pritje.

Me notë të lartë u vlerësua edhe Brahim Diaz i cili mori notën 8.0, ku përveç golit të shënuar kontribuoi shumë edhe në fazën defanzive.

Në anën tjetër tek Leipzig, lojtari më i vlerësuar ishte Xavi Simmons i cili u notua me 7.6, ndërsa paraqitje dinjitoze kanë bërë edhe Willi Orban (7.6) dhe David Raum (7.4)

Dështimi i ndeshjes doli të ishte Benjamin Sesko i cili mori notën 6.2, me sllovenin i cili shpërdoroi disa raste të mira shënimi.

Notat e lojtarëve tjerë të të dyja ekipeve:

/Telegrafi/

Pep Guardiola shiti dy yje të Barcelonës pasi erdhën në stërvitje të dehur – ai donte ta mbronte Messin

Vinicius Junior do të bëhet lojtari më i shtrenjtë në histori, gjiganti evropian përgatitë ofertë bombastike për asin brazilian

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

Më pak se 200 minuta të luajtura, por tre gola të shënuar – Arda Guler po shkëlqen me Real Madridin

Agjenti i lojtarit takohet me Decon, Barcelona gati t'ia plotësojë dëshirën më të madhe Xavit

Presidenti i Francës e zyrtarizon Mbappen te klubi i ri, ka një lutje të madhe për ta