LAJMI I FUNDIT:
Real Madrid

Real Madrid

15672 Artikuj

Info

Real Madrid është klub futbollistik i bazuar në kryeqytetin spanjoll, Madrid. Klubi është i themeluar në vitin 1902. Fillimisht, klubi e kishte emrin Madrid, por për nder të mbretit spanjoll, Alfonso XIII, emri mori parashtesën, Real. Është klubi më i mbështetur në Spanjë dhe ndër klubet me më së shumti tifozë në botë.

Vetëm 29 vjet pas themelimit (1931), Los Blancos e fituan titullin e parë, pasi që La Liga u themelua në vitin 1929.

Real Madridi është shpallur nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA), si klubi i shekullit të XX. Madridlenët së bashku me Athletic Bilbaon janë të vetmet klube që nuk kanë rënë nga Liga Liga në Segunda Division.

Mbretërit kanë fituar 72 trofe vendore duke përfshirë 33 tituj të La Liga, 19 trofe të Kupës së Spanjës dhe 10 tituj të Superkupës së Spanjës.

Reali ka fituar 13 herë garën më të madhe evropiane për klube, pesë herë radhazi (1955-1960), kohën kur nuk quhej Liga e Kampionëve dhe tri herë radhazi në epokën e re. Njëherësh, klubi i ka fituar dy Kupa UEFA dhe katër Kupa të Botës për Klube.

Trofetë kryesore

Vendore
La Liga (34): 1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2016–17, 2019-20.

Kupa e Mbretit (19): 1905, 1906, 1907, 1908, 1917, 1934, 1936, 1946, 1947, 1961–62, 1969–70, 1973–74, 1974–75, 1979–80, 1981–82, 1988–89, 1992–93, 2010–11, 2013–14.

Superkupa e Spanjës (11): 1988, 1989, 1990, 1993, 1997, 2001, 2003, 2008, 2012, 2017, 2019-20

Evropiane
Liga e Kampionëve (13): 1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2013–14, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Kupa UEFA (2): 1984–85, 1985–86.

Botërore
Kupa e Botës për Klube (4): 2014, 2016, 2017, 2018.

Kupa Interkontinentale (3): 1960, 1998, 2002.

Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Liga e Kampionëve
Publikohet fanella e parë e Real Madridit për sezonin e ri, pritet shumë mirë nga tifozët madrilen

Publikohet fanella e parë e Real Madridit për sezonin e ri, pritet shumë mirë nga tifozët madrilen

La Liga
Ka një klauzolë qesharake largimi, Real Madridi i gatshëm ta paguajë atë për transferimin e Jeremie Frimpong

Ka një klauzolë qesharake largimi, Real Madridi i gatshëm ta paguajë atë për transferimin e Jeremie Frimpong

Bundesliga
Ngushtohet rrethi i skuadrave, tre top klube do të garojnë deri në fund për huazimin e Arda Guler

Ngushtohet rrethi i skuadrave, tre top klube do të garojnë deri në fund për huazimin e Arda Guler

La Liga
Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

Jo vetëm Endrick e Mbappe, Reali do ta transferojë edhe një top sulmues në verë

La Liga
Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

Përplasje mes dy futbollistëve në fushë te Real Madridi, Valverde e ofendon rëndë Brahim Diazin

La Liga
“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

Premier League
Mjafton një super gol i Tchouamenit, Real Madridi i afrohet titullit kampion

Mjafton një super gol i Tchouamenit, Real Madridi i afrohet titullit kampion

La Liga
Ish futbollisti i Liverpool dhe Real Madrid tregon pse Xaabi Alonso refuzoi për të marr drejtimin e Reds

Ish futbollisti i Liverpool dhe Real Madrid tregon pse Xaabi Alonso refuzoi për të marr drejtimin e Reds

Premier League
“Ai nuk vrapon shumë, por kur e prek topin e vëren çfarë niveli ka” – Camavinga tregon lojtarin më të mirë me të cilin është përballur

“Ai nuk vrapon shumë, por kur e prek topin e vëren çfarë niveli ka” – Camavinga tregon lojtarin më të mirë me të cilin është përballur

La Liga
“Nesër do të shënoj tre gola” – kujtohet historia ikonike e Cristiano Ronaldos për ndeshjen ndaj Wolfsburg

“Nesër do të shënoj tre gola” – kujtohet historia ikonike e Cristiano Ronaldos për ndeshjen ndaj Wolfsburg

Liga e Kampionëve
Javier Tebas: Florentino Perez nuk është i mirë për futbollin spanjoll

Javier Tebas: Florentino Perez nuk është i mirë për futbollin spanjoll

La Liga
Klubi i ‘panjohur’ turk synon ta transferojë Luka Modricin  

Klubi i ‘panjohur’ turk synon ta transferojë Luka Modricin  

Ligat tjera
Legjenda e Man Utd pranon se nuk arriti të sigurojë transferimin e Bellinghamit

Legjenda e Man Utd pranon se nuk arriti të sigurojë transferimin e Bellinghamit

Premier League
Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Liga e Kampionëve
Pretendohet se përplasja Vinicius Jr-Mbappe është ‘e pashmangshme’ te Real Madridi

Pretendohet se përplasja Vinicius Jr-Mbappe është ‘e pashmangshme’ te Real Madridi

Ndërkombëtare
Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Liga e Kampionëve
Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Ligat tjera
Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Liga e Kampionëve
Modric iu bashkua Ibrahimovicit, Scholesit dhe Buffonit

Modric iu bashkua Ibrahimovicit, Scholesit dhe Buffonit

Liga e Kampionëve
Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Premier League
Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-3 Manchester City

Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-3 Manchester City

Liga e Kampionëve
Gjashtë gola dhe spektakël – Real Madridi dhe Man City ndahen në paqe në “Santiago Bernabeu”

Gjashtë gola dhe spektakël – Real Madridi dhe Man City ndahen në paqe në “Santiago Bernabeu”

Liga e Kampionëve
Po shkëlqen këtë sezon me Man United, Real Madridi synon transferimin e top yllit anglez

Po shkëlqen këtë sezon me Man United, Real Madridi synon transferimin e top yllit anglez

La Liga