Spektakël në Superkupën e Holandës, shënohen tetë gola – PSV mposht Ajaxin, Til shënon het-trik

PSV ka fituar triler e Superkupës së HolanDës ndaj Ajaxit me rezultat 5-3, në një ndeshje të jashtëzakonshme.

Spektakolare ishte ndeshja e Superkupës së Holandës mes dy gjigantëve Ajax dhe PSV, ku këta ta fundit fituan.

Steven Bergwijn arriti të hap ndeshjen në minutën e 15-të për 1-0 në të mirë të Ajax.

Por nuk vonoi shumë dhe në minutën e 32-të, Guss Til shënoi për 1-1.

Pak pa u mbyllur pjesa e parë sërish ishte Gil që arriti të shënojë me kokë për 2-1 në të mirë të PSV.

Me të filluar pjesa e dytë u barazuan shifrat, pasi që Antony shënoi për 2-2 kur doli i vetëm përballë me portierin.

Në minutën e 66-të Cody Gakpo arriti të gjëjë golin për PSV-në për 3-2.

Vetëm tre minuta më vonë Guss Til arriti të kompletojë het-trikun në këtë takim, duke e quar rezultatin në 4-2.

Mohammed Kudus i Ajax provoi ta hap ndeshjen në minutën e 72-të për 4-2, por kjo ishte e gjitha çfarë bën ‘harkëtarët’, pasi pas pesë minutash mbeten me dhjetë veta në fushë, ku Calvin Bassey u ndëshkua me karton të kuq.

Në kohën shtesë ishte radha e Xavi Simons që të shënojë për rezultatin përfundimtar 5-3.

PSV e nis sezonin me një trofe të çmuar siç është Superkupa e Holandës. /Telegrafi/

Mësohet arsyeja pse nuk ndërhyri VAR-i te goli i anuluar i Bayern Munichut ndaj Real Madridit

Harrojeni Carlo Ancelottin, ky njeri do të jetë në finalen e Ligës së Kampionëve për herë të nëntë

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

"Tuchel i gaboi të gjitha, Ancelotti i bëri mirë" - Capello tregon detajin që e bëri diferencën ne "Bernabeu"

UEFA theu protokollin gjatë vendimit të VAR-it në përballjen mes Real Madridit dhe Bayern Munichut

Vrapimi heroik i Modric edhe pse në moshën 39-vjeçare: Real Madridi shpëtoi, por pa të mund të kishte humbur