Werderi i Milot Rashicës nuk këndellet as pas rikthimit të Bundesligës nga coronavirusi, mposhtet në shtëpi nga Leverkuseni

Milot Rashica vs Bayer Leverkusen (Foto: Stuart Franklin/Getty Images/Guliver)

Werder Bremeni i Milot Rashicës nuk është këndellur as pas rikthimit të Bundesligës nga coronavirusit, duke u mposhtur në shtëpi nga Bayer Leverkuseni me rezultat 4-1 në kuadër të javës së 26-të.

Ishte minuta e 28-të kur Kai Havertz i kaloi ‘Farmaceutikët’ në epërsi me një asistim të Moussa Diabyt.

Por, dy minuta më vonë, Werderi arriti t’i barazonte shifrat 1-1 me golin e realizuar nga Gebre Selassie.

Havertz (33′) nuk i la vendasit të këndelleshin nga goli i barazimit, pasi e riktheu epërsinë për Leverkusenit, e duke shkuar kështu në pushimin e pjesës së parë me avantazh prej një gole.

Pjesa e dytë ishte edhe më e hidhur për skuadrën e Milot Rashicës, pasi pësoi edhe golin e tretë të realizuar nga Mitchell Weiser.

Kerem Demirbay (78′) i dha goditjen e fundit Werder Bremenit, duke i shënuar edhe golin e katërt, derisa Kevin Bellarabi ishte në rolin e asistuesit.

Rashica luajti për plotë 85 minuta, gjersa u zëvendësua nga Fin Bartels, e që kishte një paraqitje mjaftë të mirë, duke shërbyer disa herë bashkëlojtarët me topa, por që nuk arritën t’i konrektizonin rastet.

Bayer Leverkusen gjendet në pozitën e pestë me 50 pikë, derisa Werderi vazhdon të jetë në zonën që çon nga rënia prej ligës (17) me 18 pikë të grumbulluar pas javës së 26-të. /Telegrafi/

Xhaka me Bayer Leverkusenin hap të madh drejt finales, Roma bie në ‘Olimpico’

Liga e Evropës
Roma 0-2 Bayer Leverkusen, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve

"Nuk ka mbaruar ende, na duhet edhe një gol kundër Romës për finale" - Xhaka flet pas fitores së madhe

Barcelona e hapur për të shitur yllin e madh të ekipit

Shok për favoritin e Ligës së Konferencës - shënohen 11 gola në dy ndeshjet gjysmëfinale