“Plisat” ndërprenë ndeshjen Itali-Shqipëri, shkak revolta ndaj Armando Dukës (Foto/Video)

Janë tifozëria e zhurmshme dhe me nam nga Prishtina, “Plisat”, të cilët kanë publikuar në faqen e tyre zyrtare një video ku shihen qartë tymueset dhe fishekzjarrët e hedhura në fushën e stadiumit “Renzo Barbera” në Palermo ku u zhvillua ndeshja Itali-Shqipëri.

Ndeshja e shumëpritur Itali-Shqipëri e luajtur në Palermo, u ndërpre për disa minuta, kur rezultati ishte 1-0 në favor të vendasve.

E gjithë kjo erdhi si pasojë e hedhjes së tymueseve dhe fishekzjarrëve të hedhura në tribunë dhe në fushë nga tifozët shqiptarë që kishin udhëtuar në Palermo për ta parë nga afër kombëtaren shqiptare.

Ndërpritet ndeshja Itali – Shqipëri (Foto)
Lexo po ashtu Ndërpritet ndeshja Itali – Shqipëri (Foto)

Pas kësaj, gjyqtari vendosi të ndërpres përkohësisht ndeshjes, ndërsa disa herë u thirr me altoparlant për qetësimin e situatës, por kjo ndodhi vetëm pas 15 minutave, ku gjyqtari vendosi ta vazhdoj ndeshjen teksa Itali shënoi edhe golin e dytë kundër kuqezinjve dhe fituan në fund me rezultat 2-0.

Ishin tifozëria e zhurmshme dhe me nam nga Prishtina, “Plisat”, që hodhën tym në stadiumin e “Renzo Barbera” dhe si pasojë u ndërpre ndeshja për disa minuta, shkruan Telegrafi.

Momenti kur Plisat fillojnë ndezjen e tymëseve dhe fishekzjarrëve

Megjithatë, duke se ky irritim i tifozëve prishtinas ka një arsyeje dhe kjo justifikohet nga ata si një formë proteste ndaj FSHF-së dhe kryetarit të saj Armando Duka.

Pamja e tymit nga larg!

Kjo formë e protestës vjen nga një inat i vjetër me FSHN-në, sepse kur ndeshjet e kombëtareve zhvillohen në Shqipëri , tifozët keqtrajtohen, teksa policia e shtetit me urdhrat e Federatës bën kontrolle te rrepta, kur në disa raste nuk u japin bileta.

Kështu dukej ‘Renzo Barbera’ kur gjyqtari vendosi ndërprerjen e përkohshme!

Kulmi i inatit mendohet të jetë ndeshja me Izraelin, ku Shqipëria humbi në vend të saj me rezultat 3-0, aty ku “Plisat” nuk u lejuan të hynë në stadium. /Telegrafi/

Triumfi i Manchester United në FA Cup shkakton pasoja të rënda për Chelsean

Liverpooli futet në garë për transferimin e njërit prej lojtarëve më të kërkuar në Evropë

Barcelona kontakton ish-yllin e tyre i cili ështe ende aktiv në futboll, për t’u bërë asistent i Flickut

Ardhja e Mbappe dhe Endrick do t'ia ulë ndjeshëm minutat, dy klube spanjolle i afrohen Arda Gulerit

Erik Ten Hag tregon tri blerjet që po planifikon t’i bëjë tek Man Unitedi sezonin e ardhshëm

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin