0Shares

Turqia i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të kërkuar qasje humanitare në qytetet e sulmuara në Siri.

Ministri i jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, tha sot në Konferencën për Siguri në Munih, se OKB-ja duhet ta kaloj rezolutën me të cilët kërkohet që Siria të lejoj qasje humanitare në qytetet Alepo, Homs, Hama e të tjera, transmeton REL.

Ai, poashtu, theksoi se Këshilli i Sigurimit duhet ta miratoj një rezolutë me të cilën do të kërkohej që forcat qeveritare të Sirisë ta ndalnim menjëherë bombardimin e qyteteve pa dallim.

Davutoglu tha se “strukturat e Luftës së Ftohtë” mbeten në Këshillin e Sigurimit dhe ia pamundësojnë veprimin, por komuniteti ndërkombëtar nuk mund të qëndroj në vend, derisa qeveria në Siri bënë “krime të luftës” kundër popullit të vet. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)